piątek, 12 czerwca 2015

ZABYTKI W PŁOCKU - RATUSZ



Pierwszy ratusz został wzniesiony w XV wieku i znajdował się pośrodku obecnego rynku. Obiekt ten posiadał murowany parter, natomiast piętro zostało zbudowane z muru pruskiego, a od strony zachodniej przylegała do niego wieża o wysokości ok. 10 m. Z upływem lat pogarszający się stan techniczny budynku ratusza sprawił, że został on sprzedany a następnie w roku 1817 rozebrany. Obecny płocki ratusz, a dokładniej jego środkowa część powstała w latach 1824 - 1827 według projektu wybitnego architekta Jakuba Kubickiego, twórcy warszawskiego belwederu. W późniejszych latach, gdy budynek zaczął być za ciasny, zaadaptowano na potrzeby ratusza sąsiednie kamienice tworząc jedną całość, monumentalny gmach.


Fasada ratusza. Widok od wschodu.


Budynek ratusza zbudowany jest w stylu klasycystycznym, z pięknym detalem architektonicznym. Posiada on fasadę z półkolumnami jońskimi, ujętą w narożach pilastrami oraz zwieńczony jest trójkątnym szczytem i attyką dekorowaną parą wazonów. Pierwotnie w tympanonie był umieszczony orzeł symbolizujący Polskę, obecnie zaś znajduje się herb miasta.

Ratusz, zdjęcie z lat 80-tych ubiegłego stulecia (źródło: pocztówka)


Ratusz, zdjęcie z lat 60-tych ubiegłego stulecia.

 W latach 30. XIX stulecia ratusz został zwieńczony wieżą zegarową ze strażnicą ogniową na jego szczycie. Obecnie z wieży rozlega się płocki hejnał grany przez trębacza o godzinie 12.00, oraz na wieży ukazują się figury książąt, przedstawiające scenę pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza przez swojego ojca Władysława Hermana.




Chciałem również dodać, że w ratuszu odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego, które miało miejsce w Płocku przed upadkiem powstania listopadowego w 1831 roku. Wydarzenie to upamiętnia tablica z 1921 roku, powtórnie odtworzona i umieszczona w roku 1966.
Ratusz jako siedziba władz miasta znajduje się przy Pl. Stary Rynek 1.



Bibliografia:
* Przewodnik po Płocku. Płocki Instytut Wydawniczy. Płock 2011. 
* Płock. K. Kolińska, A. Brzezicki. Wydawnictwo SPORT I TURYSTYKA. Warszawa 1965.

1 komentarz: