czwartek, 25 czerwca 2015

PRZEDECZ - Pozostałości zamku królewskiego z XIV w.(woj.wielkopolskie, pow.kolski)



Widok od południa, od strony jeziora.

Zamek w Przedczu powstał ok.1360 roku na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego. Wcześniej w tym miejscu stał drewniano - ziemny gród, który w czasie wojny polsko - krzyżackiej został zdobyty przez oddział komtura Ottona von Lutterberga. Zamek był jedną z twierdz, które strzegły północnej granicy Polski. Zamek był murowany, a wokół niego stały drewniane domy, razem tworząc miasteczko otoczone murem obronnym, wysokim na ok. 11 metrów. Wejście do miasta było możliwe przez murowaną bramę i znajdujący się przed nią most zwodzony, wykonany z dębowych bali. Do jego wschodniej ściany przylegała okrągła wieża. W podziemnym lochu wieży mieściło się więzienie. Całość zabudowań była otoczona fosą, połączona z jeziorem.




W XVI wieku miała miejsce rozbudowa zamku i związana była zapewne ze zniszczeniami spowodowanymi pożarem z roku 1538. Inicjatorem rozbudowy był zarządzający zamkiem starosta Wojciech Koryciński. Niestety następne dziesięciolecia nie były już dla niego łaskawe. W roku 1789 zamek był już w zupełnej ruinie. Po drugim rozbiorze Polski na ruinach zamku, w latach 1824 - 18 28 koloniści niemieccy wznieśli kościół ewangelicki a wieża została przebudowana na dzwonnicę. Parafia ewangelicko - augsburska istniała tu w latach 1827 - 1945. 




W latach 1973 -1977 zamek został przebudowany na Miejski Dom Kultury. Zakonserwowano przy okazji kamienny fragment muru obronnego od strony jeziora i odsłonięto również loch więzienny. 
Jedynymi pozostałościami po średniowiecznym zamku jest dolna partia dzwonnicy, posiadająca relikty cylindrycznej ceglanej wieży oraz zachowane pod budynkiem trzy przesklepione piwnice będące pozostałością domu.



Poniżej zamieszczam plan pozostałości zamku królewskiego (źródło: Zamki w Polsce, Bohdan Guerquin)

     A. Wieża. 
 B. Piwnice domu mieszkalnego.

                                                                                                                                                        

           
                 
                                             




Widok od zachodu. Wejście do  Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury oraz biblioteki.











Widok od południowego - wschodu.

Zamek wraz z basztą i całe otoczenie wokół niego - Park Zamkowy zostały w ostatnich latach odrestaurowane i zrewitalizowane. W budynku do dziś mieści się biblioteka miejska, która również prowadzi działalność kulturalną.
Pozostałości średniowiecznego zamku znajdują się  80 km. od Płocka w pobliżu ul: Zamkowej 5.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz