niedziela, 11 stycznia 2015

WINNICA - Dwór z XIX w.(woj.mazowieckie, pow.płocki, gm.Brudzeń Duży)

Dwór został wybudowany w 1890 roku dla rodziny Ciółkowskich, którzy byli właścicielami prawie do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie obiekt został wyremontowany, ale niestety zatracił już swoje wartości zabytkowe. Na elewacji zewnętrznej zostały usunięte detale architektoniczne a wnętrza dworu zostały dostosowane do obecnych wówczas wymogów mieszkaniowych, jedynie bryła budynku zachowała dawne rozmiary. W latach 90 - tych XX stulecia urząd gminy w dworze zakwaterował lokatorów. Po tym czasie budynek pozostał w złym stanie technicznym oraz był w dużej mierze zdewastowany.
Elewacja boczna posiada osobne wejście do dworu oraz umieszczone po obu jego bokach otwory okienne. Nad nim znajduje się balkonik z żeliwną balustradą oraz symetrycznie rozmieszczonymi oknami.


Elewacja boczna.

Elewacja frontowa.


Dojazd do dworu.

Dwór jest całkowicie niewidoczny z drogi, gdyż ukryty jest szczelnie za drzewami. Osobiście gdy nie mogłem "namierzyć"dworu, postanowiłem sobie ułatwić zadanie i zapytałem o obiekt miejscowych, którzy również  poinformowali mnie, że ktoś w nim pomieszkuje. Mimo tego, że dwór ma lokatorów, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz na parterze, dwór wygląda na opuszczony i zaniedbany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz