czwartek, 20 listopada 2014

STAROŹREBY - Pałac z XIX w.(woj.mazowieckie, pow.płocki, gm.Staroźreby)









Pałac w Staroźrebach.


Pałac powstał na początku XIX wieku w wyniku rozbudowy starszego dworu wg. projektu znanego architekta Hilarego Szpilowskiego dla Onufrego Bromirskiego. Prowadzone od 1990 roku badania archeologiczne ujawniły istnienie w murach dzisiejszego pałacu, renesansowej willi wzniesionej w XVI w. przez bpa.Wojciecha Staroźrebskiego. 


Portyk kolumnowy pałacu.


Herby

Od frontu pałac zwraca uwagę potężnym czteroskrzydłowym portykiem toskańskim z herbami Pobóg i Jastrzębiec w tympanonie. Od strony ogrodu również zaprojektowano wystający ryzalit o rzadko spotykanej trójkątnej formie, ujęty w narożach pilastrami, otoczony w przyziemiu podcieniem z prześwitami. 


Elewacja od strony ogrodu.











Po wojnie w pałacu mieściła się szkoła, potem internat a następnie liceum. Od lat 80 XX stulecia obiekt stał pusty i popadał w ruinę lecz niedawno zakupiła go wraz z parkiem osoba prywatna. Jak widać na zdjęciach nowy właściciel zadbał o zabezpieczenie pałacu i wymienił dach na nowy. 



Na powyższym zdjęciu brakuje prawego okna, ale jak się dokładniej przypatrzymy to okazuje się, że na jego miejscu jest okno... tylko namalowane. Widocznie był to efekt zamierzony.


Dodatkową ciekawostką jest również to, że we wnętrzach pałacu istnieją jeszcze resztki malowideł ściennych, autorstwa Władysława Bończy Rutkowskiego, co potwierdził pan, który mnie oprowadzał. Podobno też zachowały się w piwnicach oryginalne sklepienia z poprzedniej XVI- wiecznej rezydencji.

Główna brama pałacowa.


Moim zdaniem jest to ciekawy obiekt, który warto odwiedzić. Mimo tego, że sam pałac jak i również okalający go park jest zniszczony i zaniedbany, to dodaje temu miejscu pewnej tajemniczości.
Również chciałbym pozdrowić pana, który opiekuje się obiektem (w imieniu właściciela), zezwalając mi wejść swobodnie fotografować oraz jego syna, który poświęcił swój czas aby mnie oprowadzać.
Pałac znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr. 567 między Płockiem a miejscowością Góra.

8 komentarzy:

  1. Czy da się wejść do środka? ☺

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Pałac jest własnością prywatną ale gdy odnajdziemy pana, który opiekuje się i dogląda obiektu w imieniu właściciela,to może poświęci Nam swój czas, aby Nas oprowadzić po zewnątrz a może uda się i obejrzeć wnętrza....

      Usuń
  2. Witam. Bardzo podoba mi sie panski artykul o palacu. Samo miejsce jak i wies jest dosyć ciekawyn obiektem jesli chodzi o historię. Skąd to wiem? To moja rodzinna wies. Wiele slyszalem na temat palacu, na temat jego historii (tak jak wyzej wymieniono). Chcialbym zatem dodac cos od siebie ;) moj Ś.P. pradziadek za swoich czasow mieszkal wraz ze swoja zona i dziecmi w tym właśnie pałacu. Jego córka a moja babcia często mi opowiadała o tym jak to kiedys byla tam szkola, jak ludzie chodzili nad staw itd. Chcialbym dodac ze istnieje legenda o podziemnym tunelu łączącym kościół (w poblizu) z palacem. Właściciel tejze posiadlosci byl niezwykle religijna osobą. Wspieral finansowo duchowieństwo w tamtych czasach. Ciekawostka jest tez fakt iz hrabie po swej śmierci mozna bylo ogladac w szklanej trumnie w podziemiach kosciola. Jesli chodzi o informację chetnie odpowiem na kilka pytan ale to już po zasięgnięciu szczegolowych danych od ówczesnych domowników, gdyz sa moja rodziną wiec kłopotów nie będzie ;) pozdrawiam Seweryn

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Panie Sewerynie.Cieszę się,że podobał się Panu artykuł o pałacu w Staroźrebach i jednocześnie dziękuję, że podzielił się Pan z Nami swoimi wiadomościami,ciekawostkami na jego temat.Jeśli czas pozwoli,to w przyszłości chciałbym ponownie odwiedzić owy obiekt,oraz dodatkowo mieszczący się niedaleko dawny zajazd z XIX wieku przy ulicy Płockiej (przejeżdżając obok niego,kilka lat temu,wyglądał mi na zupełnie opuszczony).
      Zatem czekamy Panie Sewerynie na kolejne "newsy" o pałacu. Serdecznie pozdrawiam.

      Usuń
  3. Odpowiedzi
    1. Witam. Proszę pisać pod postem lub w wiadomości na priv.

      Usuń
  4. Witam,
    W ramach Stowarzyszenia "Apetyt na Aktywność" organizuję wycieczki w cyklu "Pałace i dwory Mazowsza".
    Bardzo zależy nam na możliwości wejścia na teren małą grupą 18 osobową na kilka minut,zrobić zdjęcia.Termin prawdopodobnie majowy,po szczepieniach/ sobota/Czy można prosić o kontakt,aby umówić się na konkretny termin ?
    Elżbieta Wróblewska-Prezes Stowarzyszenia tel. 601 736 573 mail.apetytnaaktywnosc@gmail.com

    OdpowiedzUsuń