niedziela, 9 listopada 2014

CZERWIŃSK nad WISŁĄ - Kościół romański z XII w.(woj.mazowieckie, pow.płoński)



Kościół romański  z XII w.

Kościół  pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie pochodzi z XII wieku i uznawany jest za cenny zabytek architektury romańskiej, którego też wielokrotne przebudowy  spowodowały dodanie mu elementów gotyckich i barokowych. Fundatorem romańskiej świątyni i klasztoru był biskup płocki Aleksander z Mallone oraz książęta: Bolesław Kędzierzawy i Henryk Sandomierski. Papież Hadrian IV bullą z 18 kwietnia 1155 roku przyjmuje klasztor Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku pod opiekę Stolicy Apostolskiej i potwierdza jego posiadłości. Klasztor założono dla Kanoników Regularnych sprowadzonych najprawdopodobniej z Liege, z opactwa św. Idziego.




Pod koniec  XVI wieku opactwo czerwińskie było jedną z najbogatszych instytucji kościelnych na Mazowszu. Do Czerwińska, głównie z racji istnienia tu opactwa, przybywali przedstawiciele władz duchownych oraz świeckich. Ich orszaki zatrzymywały się w okolicy, co nie pozostało bez wpływu na sytuację materialną mieszkającej wokół ludności. Przebywali tu przedstawiciele duchowieństwa, m.in. legaci papiescy oraz władcy świeccy- książęta mazowieccy i królowie polscy. W 1361 przebywał tu król Kazimierz Wielki oraz Władysław Jagiełło, który trzykrotnie odwiedzał Czerwińsk. Wszystkie jego pobyty związane były z toczącym się konfliktem z Państwem Zakonnym. Czerwińsk  był również miejscem, gdzie w dniach 2- 3 lipca 1410 roku polskie wojska przeprawiały się przez Wisłę. Wtedy to po raz pierwszy w naszej historii został wykorzystany most pontonowy, zbudowany w tym celu pod Kozienicami i spławiony w dół Wisły.
                                                                               
                                                                                   
Główne wejście do Bazyliki.



17 kwietnia 1819 roku arcybiskup warszawski Franciszek Skarbek Malczewski podjął decyzję o kasacie klasztoru. Proboszczem przy klasztornym kościele pozostał kanonik Onufry Barcikowski, który zmarł w 1833 roku. Był to ostatni kanonik związany z Czerwińskiem w 750- letnich dziejach opactwa. Po jego śmierci klasztor objęły siostry norbertanki, które w roku 1902 opuściły klasztor.


W głębi ołtarz główny z ok. 1630 roku.
Od roku 1902 do czasu pojawienia się Salezjanów w 1923 roku klasztor pełnił funkcję kościoła parafialnego. W czasie II wojny światowej cały klasztor i plebanię zajęli Niemcy, pozostawiając salezjanom tylko kilka pomieszczeń. Część wyposażenia kościoła zrabowali Niemcy a resztę zniszczyli wkraczający do Czerwińska żołnierze sowieccy.

W XVII - wiecznym ołtarzu głównym  znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia, Królowej Mazowsza. Namalowany został w 1612 roku, przez Łukasza z Łowicza. Wzorowany jest na pochodzącym z IV wieku wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Matka Boża w półpostaci z Dzieciątkiem na ręku trzymającym berło i księgę jest w typie "Hodegetri", czyli "Wskazującej drogę". Słynący od początku cudami i łaskami Obraz Matki Bożej Czerwińskiej w 1648 roku został ogłoszony jako cudowny przez Karola Ferdynanda Wazę, biskupa płockiego, wcześniejszego opata klasztoru czerwińskiego. W 1686 roku obraz ozdobiono srebrną sukienką trybowaną i bogato złoconą. W 1970 roku obraz został ukoronowany złotymi koronami papieskimi przez Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W 1968 roku kościół zyskał tytuł Bazyliki Mniejszej.


Romański portal z lat 1140 -1160.

Ogromny romański portal pochodzi z połowy XII wieku i do dzisiaj zachował oryginalne elementy. Oryginalne są w nim trzy łuki, tzw. archiwolty, z dekoracją plecionkową i sznurową oraz kapitele z przedstawieniami. Lewy przedstawia siłacza duszącego dwa smoki, a na prawym dostrzec można głowę z oślimi uszami. Z tego portalu zachowała się także część tympanonu z dwoma postaciami apostołów.                                         
                                  

Miecze upamiętniające Grunwald i króla Jagiełło.
                                                                                    





Niestety zdjęć z wnętrza kościoła nie posiadam, ponieważ była zamknięta krata i nad tym ubolewam ... gdyż na końcu południowej nawy znajdują się niezwykle rzadkie w Polsce freski z XIII wieku, a raczej ich fragmenty.
Świątynia znajduje się niedaleko drogi krajowej nr 62, jadąc od strony Płocka po prawej stronie. Do klasztoru  łatwo trafić, gdyż przy głównej drodze znajduje się drogowskaz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz