niedziela, 25 stycznia 2015

OSTRÓDA - Zamek Krzyżacki Komturski z XIV w.(woj.warmińsko - mazurskie, pow. ostródzki)



Elewacja frontowa, zachodnia.


Pierwsza krzyżacka strażnica powstała na tych terenach już około 1270 roku. Wzrost znaczenia miasta jako krzyżackiego ośrodka spowodował konieczność powstania nowej, bardziej reprezentacyjnej siedziby, dlatego zdecydowano o budowie murowanego zamku.

Zamek  powstał na planie zbliżonym do kwadratu o wymiarach 46x45m. Jego budowę rozpoczął w roku 1349 komtur Gunter von Hohenstein, a zakończono ją dopiero w roku 1408. 



                                                                                         Makieta przedstawiająca rekonstrukcję zamku.



Kompleks zamkowy od miasta oddzielała fosa zasilana przez odnogę Drwęcy. Wokół otoczonego drewnianymi krużgankami dziedzińca postawiono cztery podpiwniczone skrzydła. Nad zabudowaniami w płd.-wsch. narożniku budowli górowała wysoka wieża, która została zniszczona podczas wybuchu a potem rozebrana. Od strony północnej zamek posiadał wysunięty dansker. Bramę wjazdową poprzedzało piętrowe przedbramię oraz długi drewniany most nad fosą. Reprezentacyjną częścią zamku było skrzydło południowe. Na pierwszym piętrze ulokowano kaplicę, mieszkanie komtura i refektarz. Pozostałe fragmenty czworoboku obejmowały kapitularz, infirmerię, dormitoria i komnaty gościnne. Piwnice i parter przeznaczono na cele gospodarcze. 
Wojny ze Szwecją i Rosją nie zrujnowały warowni, wręcz przeciwnie, spowodowały wzrost jej zdolności obronnych. Zmodyfikowano wówczas umocnienia zamku, otaczając go wałami oraz bastionami ziemnymi. Klęską dla miasta był pożar w 1788 roku i wybuch prochu w zamkowych piwnicach. W czasie wojen napoleońskich gmach pełnił funkcje kwatery wojsk niemiecko – rosyjskich. Później stacjonowali tu Francuzi wraz z Napoleonem Bonaparte, który w zamku osadził swój sztab. 


Widok od południowego  - wschodu.


W następnych latach podupadłą warownię adoptowano na cele administracyjne, były tu mieszkania, urzędy powiatowe oraz sąd. W trakcie ofensywy radzieckiej w 1945 roku zamek podzielił tragiczny los miasta i spłonął. Odbudowę warowni rozpoczęto dopiero w 1977 roku.

Wejście do zamku.



Dziedziniec zamkowy.
Skrzydło północne warowni.

                                                                                             

Jako ciekawostkę dodam, że około roku 1390 ostródzki zamek, był jedną z pierwszych warowni w państwie krzyżackim, która wyposażona została w działa armatnie.
Ostróda leży 35 km. na zachód od Olsztyna, przy drodze 7 i 16 a sam zamek znajduje się przy ul. Mickiewicza 22. Obecnie w zamku mieści się Centrum Kultury i Sportu, galeria oraz muzeum, w którym eksponowane są makiety urbanistyczne i wykopaliska archeologiczne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz