Dom, w którym urodził się i mieszkał w okresie młodzieńczym poeta i wybitny przedstawiciel polskiej liryki rewolucyjnej Władysław Broniewski, pochodzi z II połowy XIX wieku i wybudowany jest w stylu dworku miejskiego.
Elewacja frontowa budynku. Widok od północy. |
Po II wojnie światowej dom Broniewskiego służył dla potrzeb płockiej oświaty. Mieściła się tu m.in. biblioteka pedagogiczna. Obecnie po gruntownej restauracji i modernizacji obiekt jest siedzibą Zarządu Oddziału i Zarządu Oddziału Powiatowego w Płocku Związku Nauczycielstwa Polskiego. W jednym z pomieszczeń budynku znajduje się również stała ekspozycja muzealna poświęcona życiu i twórczości poety.
Na podwórzu, nad domem rozpościera swe konary kilkusetletni dąb, który był często opiewany w wierszach poety i stanowi piękny pomnik przyrody.
Elewacja południowa domu od strony ogrodu. |
W ogrodzie za domem znajduje się również pomnik z płytą ku czci nauczycieli poległych w latach 1939 - 45 autorstwa plastyka Józefa Kempińskiego.
Również niedaleko domu poety, przy Placu Obrońców Warszawy znajduje się monumentalny pomnik autorstwa prof. Gustawa Zemły, którego odsłonięcie nastąpiło 25 czerwca 1972 roku na cześć Władysława Broniewskiego. Stanowił on dar społeczeństwa Śląska i Zagłębia dla miasta Płocka.
Placyk, na którym usytuowano monument nazywano niegdyś Kamiuszczki. W okresie międzywojennym wybudowano tu maleńki amfiteatr w związku z przygotowaniami do uroczystości w czasie, których miano odegrać "Misterium Płockie Bolesław Krzywousty" Ludwika Hieronima Morstina. Niestety amfiteatr został rozebrany przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz