Widok skrzydła wschodniego z głównym obecnie wjazdem do fortalicji. |
Historia fortalicji w Sobkowie czyli renesansowego, obronnego dworu szlacheckiego sięga drugiej połowy XVI wieku. W roku 1563 Stanisław Sobek, kasztelan Sądecki, podskarbi koronny, na podstawie zezwolenia królewskiego wystawił przywilej lokacji prywatnego miasta Sobkowa na gruntach dawnej wsi Nidy i w tym samym czasie kasztelan przystąpił do budowy dworu, położonego na północno - zachodnim krańcu miasteczka.
Na pierwszym planie widoczna baszta pięcioboczna. |
Budowę fortalicji rozpoczęto od strony miasta, to znaczy od południowego wschodu, gdzie do istniejącego budynku dołączono mur i dwie pięcioboczne baszty, które flankowały podejście do bramy. Od strony wschodniej i zachodniej, budowy murów nigdy nie ukończono, uzupełniając je zapewne parkanem i palisadą. Dom mieszkalny, usytuowany po północnej stronie dziedzińca, przylega do murów zewnętrznych, natomiast od zachodu fortalicjum broniły wody rzeki Nidy.
Widok na północne zabudowania fortalicji. |
Poniższe zdjęcia przedstawiają basztę od strony północno - zachodniej. Wszystkie baszty w fortalicji są pięcioboczne i wysunięte przed kurtyny murów. Posiadały dwie kondygnacje, w dolnych znajdowały się kluczowe otwory strzelnicze, natomiast na wyższym poziomie posiadały prostokątne okna.
Zdjęcia przedstawiają część wschodnią założenia wraz z przejazdem bramnym, widocznym od strony dziedzińca.
Skrzydło północne. |
W swojej wielowiekowej historii dwór sobkowski był własnością kilku rodów m.in. Drohojowskich, Wielopolskich, Myszkowskich oraz Szaniawskich. Jan Wielopolski w roku ok. 1770 zbudował na terenie fortalicji pałac, z którego do chwili obecnej przetrwała jego fasada z czterema kolumnami oraz fragmenty dekoracji i rzeźb.
Dawna szlachecka warownia rodu Sobków obecnie jest własnością prywatną. W odrestaurowanych zabudowaniach działa mały hotelik, klimatyczna restauracja a w zabytkowych wnętrzach organizowane są przyjęcia okolicznościowe, szkolenia i konferencje. Również można korzystać z wielu zamkowych atrakcji. Miejsce warte odwiedzenia, polecam.
Do fortalicji leżącej przy głównej drodze we wsi prowadzą tablice informacyjne. Fortalicja z ruinami pałacu znajduje się niedaleko drogi krajowej nr. 7 (ok. 5 km) przy trasie Jędrzejów - Chęciny przy ul.Sobka 15.
Do fortalicji leżącej przy głównej drodze we wsi prowadzą tablice informacyjne. Fortalicja z ruinami pałacu znajduje się niedaleko drogi krajowej nr. 7 (ok. 5 km) przy trasie Jędrzejów - Chęciny przy ul.Sobka 15.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz