poniedziałek, 11 maja 2015

SZYDŁOWIEC - Zamek szlachecki z XV w. (woj.mazowieckie)



Widok od południowego wschodu.

 Zamek w Szydłowcu odwiedziłem dwukrotnie, po raz pierwszy w roku 2012, a kolejny raz w kwietniu 2018. Miałem również przyjemność zobaczyć znajdujące się w nim Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, posiadające wiele ciekawych eksponatów. Mimo, że wykonałem wiele zdjęć, nie nie mogę ich niestety zaprezentować, gdyż wszystkie bezpowrotnie mi zniknęły. 
We wczesnym średniowieczu w miejscu zamku, istniał gród, zbudowany na sztucznie usypanej wyspie, umocnionej drewniano - ziemnymi konstrukcjami. W XIII wieku była tu siedziba rodowa Odrowążów. Zamek wybudowany został z inicjatywy Stanisława Szydłowieckiego, późniejszego marszałka dworu królewskiego, w połowie XV wieku. Zamek będący główną siedzibą Szydłowieckich, jednego z najznamienitszych rodów w Rzeczypospolitej, był do końca XV wieku stosunkowo skromnym założeniem. Jego wygląd zmienił dopiero Mikołaj, najmłodszy syn Stanisława, od 1515 roku podskarbi wielki koronny i znany mecenas sztuki, który w latach 1515 - 1526, przebudował gotycki zamek na renesansową rezydencję.


Widok na loggie.


Widok od południa.

W 1547 roku zamek przeszedł w posiadanie Radziwiłłów poprzez małżeństwo Elżbiety Szydłowieckiej z Mikołajem "Czarnym" Radziwiłłem. Ostatniej przebudowy zamku dokonał Albrecht Władysław Radziwiłł w latach 1619 - 1629. W 1802 roku zamek kupiła księżna Anna Sapieżyna, która odsprzedała go w 1828 roku skarbowi Królestwa Polskiego. Do końca XIX wieku zamek przechodził w ręce kolejnych, prywatnych właścicieli i popadał w ruinę. Dopiero w 1949 roku rozpoczęto zabezpieczanie murów a w latach 60 XX stulecia odbudowano je z przeznaczeniem na instytucje kulturalne.
Obecnie renesansowy zamek szlachecki przebudowany z założenia XV wiecznego, składa się z trzech dwupiętrowych skrzydeł oraz muru kurtynowego, otaczających wewnętrzny dziedziniec. Zachował się również budynek bramny, a także dwukondygnacyjna loggia.


Budynek bramny. Widok od zachodu.


Trzy poniższe zdjęcia wykonałem w czerwcu 2012 roku, podczas mojej pierwszej wizyty, czyli jeszcze przed remontem zamku.

Portal na dziedzińcu zamkowym w skrzydle wschodnim.





Obecnie we wschodnim skrzydle zamku znajduje się Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, w którym również wyeksponowano fragmenty architektoniczne zamku z okresu panowania Szydłowieckich i Radziwiłłów. Pozostała część zamku przeznaczona została na Szydłowieckie Centrum Kultury oraz Bibliotekę Publiczną. Będąc w mieście warto również zobaczyć tutejszy ratusz z XVII w. oraz oddalone o 56 km. ruiny zamku biskupiego w Iłży.
 Zamek w Szydłowcu znajduje się w zachodniej części miasta na otoczonej fosą wyspie, przy ul:Sowińskiego 2.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz