wtorek, 12 maja 2015

FELICJANÓW - Dwór z XIX w. (woj. mazowieckie, pow.płocki, gm. Bodzanów)





Elewacja frontowa.

Dwór został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku. Na przełomie wieku XIX i XX, posiadłość należała do Florentyny Maciejec. Przeglądając niektóre stare mapy, możemy Felicjanowa nie znaleźć, gdyż widnieje inna nazwa tej samej miejscowości: Miszewko - Małoszewo. Znajdujący się tu majątek ziemski, został zakupiony w 1910 roku przez Zgromadzenie Mariawitów od Florentyny Maciejec i dopiero wówczas nastąpiła zmiana nazwy samej posiadłości na Felicjanów, od imienia założycielki Zgromadzenia - Felicji Kozłowskiej. W 1893 roku założyła ona Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów i Zgromadzenie Sióstr Mariawitek, których celem była reforma katolicyzmu polskiego. Początkowo Mariawici prowadzili działalność w ramach kościoła rzymsko - katolickiego, jednak ich sposób postępowania i głoszone poglądy doprowadziły do rozwiązania Zgromadzenia przez kurię rzymską w 1904 roku oraz do wyklęcia założycieli i potępienia mariawityzmu przez Święte Oficjum. W następstwie tego Mariawici wypowiedzieli posłuszeństwo władzy kościelnej i prowadzili samodzielną działalność duszpasterską. W latach dwudziestych XX stulecia został zniesiony celibat księży mariawickich, a w 1928 roku usankcjonowano formalnie kapłaństwo kobiet. W 1935 roku nastąpił rozłam w ruchu mariawickim i powstały dwie denominacje: Starokatolicki Kościół Mariawitów z siedzibą władz w Płocku i Kościół Katolicki Mariawitów z siedzibą władz naczelnych właśnie w Felicjanowie.




Kiedy wjeżdżamy na teren posiadłości mariawickiej najpierw mijamy folwark z dobrze utrzymanymi zabudowaniami gospodarczymi wzniesionymi w 1913 roku. Obok nich znajduje się piętrowy budynek klasztoru, przerobiony z dawnego spichrza w tym samym roku, w którym również przez jakiś czas mieściła się szkoła. 
Przy podjeździe do dworu napotykamy wielki i starannie utrzymany klomb. Dwór swoją architekturą nawiązuje do cech późnego klasycyzmu i neorenesansu. Budynek jest parterowy z mieszkalnym poddaszem, pokryty dachem naczółkowym. Pośrodku znajduje się obustronny piętrowy ryzalit, zwieńczony trójkątnymi szczytami. Otwory okienne oraz otwór drzwiowy dolnej kondygnacji ryzalitu są zamknięte półkoliście.


Widok  klombu od strony dworu.
                                 

                                                 Poniższe dwa zdjęcia przedstawiają dwór od strony ogrodu.    

                                                                
Malowniczy park wokół dworu skomponował w latach 1910- 1913 Antoni Marks. Park jest pełen pięknych drzew, posiada dwa stawy z przepustami i wyspą połączoną mostkiem z brzegiem. Nad jednym ze stawów znajduje się grota z kamieni polnych a powyżej, na sztucznie usypanym pagórku mieści się neogotycka altanka zbudowana w 1910 roku, widoczna fragmentarycznie na zdjęciu.


Grota.







 




Mur otaczający całą posiadłość.

Dwór znajduje się na wschód od Płocka jadąc w kierunku Bodzanowa. Obiekt jest w bardzo dobrym stanie ale dostępny jest jedynie z zewnątrz, gdyż mieści się w nim obecnie siedziba władz Kościoła Katolickiego Mariawitów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz