wtorek, 12 maja 2015

SZYDŁÓW - Zamek królewski z XIV w.(woj.świętokrzyskie, pow.staszowski)



Główny budynek pałacowy z tzw. Salą Rycerską.  Widok od strony dziedzińca.


Murowany zamek królewski mieszczący się na stromej skarpie oraz system murów miejskich w Szydłowie został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, w miejscu wcześniejszego grodu książęcego. Główny budynek zamku mieszczący się w południowo - zachodnim narożniku murów przylega do obwarowań miejskich czołową zachodnią ścianą. We wschodniej partii murów usytuowany jest budynek bramy wjazdowej. Natomiast w  zachodniej części dziedzińca zamkowego znajduje się Skarbczyk, zbudowany na miejscu wcześniejszych dwóch baszt. 


Główny budynek pałacowy. Widok od południowego - wschodu.

Główny budynek zamkowy został zbudowany w stylu gotyckim z elementami wczesnorenesansowymi. Był to dwukondygnacyjny budynek na rzucie prostokąta z kwadratowym ryzalitem od południa, w którym mieściła się kaplica zamkowa. Wewnątrz znajdowały się pomieszczenia na dwóch kondygnacjach o drewnianych stropach. Górne piętro od strony murów nazwano Salą Rycerską. Obecnie pałac zwieńczony jest krenelażem, który został zrekonstruowany w latach 40 XX wieku.



Na poniższym zdjęciu widoczne gotyckie portale głównego budynku pałacowego. Portal górny prowadził do tzw. Sali Rycerskiej.




Poniższe zdjęcia przedstawiają elewacje i detale architektoniczne głównego budynku pałacowego.
                                                                                       


























Na początku XVI wieku zamek zaczął tracić na znaczeniu jako rezydencja królewska i obronna. Rozebrano obie wieże, a na ich miejscu wzniesiono nowy budynek, tzw. Skarbczyk. Po wielkim pożarze miasta i zamku odbudowano go za czasów Zygmunta III Wazy i w tej formie możemy go oglądać obecnie. Następnie na przestrzeni lat, liczne wydarzenia odcisnęły swe piętno na szydłowieckim zamku, m.in., były to kolejne pożary, napady zbuntowanych żołnierzy, najazd wojsk Rakoczego oraz wojna ze Szwecją. Dopiero w roku 1723 zamek odbudowano ze wszystkich odniesionych zniszczeń. Niestety kolejne lata nie były zbyt łaskawe i przyniosły powolny upadek dawnej królewskiej rezydencji, a w 1822 roku zamek nawet zlicytowano. Jednak z powodu braku chętnych do jego kupna, dotrwał do naszych czasów. Po II wojnie światowej zamek oraz zachowane odcinki murów miejskich poddano pracom konserwatorskim. 


Furta w zachodnim odcinku murów obronnych, tuż przy budynku pałacu. 





Poniżej zamieszczam rekonstrukcję zamku w XIV w.(źródło: Leksykon Zamków, wg.prof. J. Salma)







1. Pałac zamkowy (Dom Główny)
2. Baszty cylindryczne (Obecnie Skarbczyk)
3. Budynek administracyjny (nieistniejący)

4. Budynek bramny.          
                                                            5. Dziedziniec.
6. Mury zamkowe.










Poniższe zdjęcia przedstawiają Skarbczyk, obecnie siedzibę Muzeum Regionalnego. Budynek powstał w narożu dziedzińca w końcu XVI wieku i prawdopodobnie pełnił pierwotnie funkcję baszty (po wcześniejszych zniszczeniach baszt cylindrycznych).





Armata stojąca na pozostałościach przyziemia baszty przy Skarbczyku. 



Najokazalszym zabytkiem Szydłowa jest Brama Krakowska, usytuowana w południowej części murów miejskich, która jest ostatnią istniejącą z trzech bram broniących niegdyś dostępu do miasta. Główny trzon Bramy Krakowskiej pochodzi z XIV wieku, natomiast górne kondygnacje zostały przebudowane w stylu renesansowym w początkach XVI wieku. 


Brama Krakowska.



Fragment murów obronnych po stronie południowej.


Obecnie z gotyckiego zamku królewskiego zachowały się Sala Rycerska, Skarbczyk oraz budynek bramny, przez który prowadzi, także obecnie, wejście na teren zamkowy. Oprócz tego w Szydłowie warto jeszcze zobaczyć mury miejskie, kościół farny św. Władysława, kościół Wszystkich Świętych, ruiny kościoła i szpitala św.Ducha oraz synagogę z muzeum kultury żydowskiej. Szydłów znajduje się ok. 55 km.na południowy wschód od Kielc. Pozostałości zamku możemy napotkać przy ul: Szkolnej 8. Również niedaleko, bo zaledwie w odległości ok. 8 km. znajduje się zespół pałacowy w Kurozwękach, który jest wart odwiedzenia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz