Zamek został zbudowany przez książąt mazowieckich w połowie XIV wieku. Fundatorem warowni był Siemowit III lub Siemowit IV. W pierwszym etapie budowy powstała czworoboczna, oskarpowana wieża mieszkalno - obronna, która na przełomie XIV i XV wieku została rozebrana. Również z tego okresu pochodzi wieża w narożniku północno - wschodnim. Wjazd do zamku został umieszczony od strony wschodniej a główny dom zamkowy mieścił się wzdłuż skrzydła północnego.
Przejazd bramny. Widok na dziedziniec zamkowy. |
Wieża bramna. |
W roku 1462 Gostynin został wcielony przez Kazimierza Jagiellończyka do Korony, a zamek stał się siedzibą starosty. Na początku XVI wieku rozbudowano zamek, a inicjatorem był starosta gostyniński Krzysztof Szydłowiecki. Ciekawostką w historii warowni jest fakt, że w latach 1611 - 1612 na zamku więziono cara moskiewskiego Wasyla Szujskiego oraz jego braci Dymitra i Iwana z żoną. Wasyl Szujski zmarł w Gostyninie 12 września 1612 roku. Niedługo po nim zmarli również Dymitr i żona Iwana - Jakatierina. Prawdopodobną przyczyną ich śmierci była epidemia, ale podejrzewano również otrucie.
Panorama zamku od strony wschodniej. |
W czasie najazdu szwedzkiego warownia niestety została mocno zniszczona i spalona. Choć zamek odbudowano, nigdy już nie odzyskał swojej dawnej świetności. Gdy w roku 1793 Gostynin zajęły wojska pruskie, wyposażenie wywieziono, a mury zaczęto systematycznie rozbierać.
Widok od północnego wschodu. |
W XVIII wieku ulokowano w nim archiwum grodzkie. Następnie zrujnowane zabudowania oddano kolonistom niemieckim, którzy przebudowali je na kościół ewangelicki w stylu neogotyckim a przebudowę prowadził w latach 1822 - 25, znany architekt Hilary Szpilowski. Poświęcenie kościoła nastąpiło 2 sierpnia 1825 roku. Do jego budowy wykorzystano pozostałości frontowej i tylnej ściany zamku oraz wieżę, które były ceglanym murem gotyckim. Całej bryle architekt nadał kształt i wygląd zamku, a wieżę częściowo wtopioną w mury nowego kościoła, wykorzystał na dzwonnicę. Niedługo po ukończeniu budowy kościoła, po roku 1830 powstała według rysunków Hilarego Szpilowskiego pierwsza drewniana pastorówka. Na przełomie XIX i XX wieku wzniesiono na wzgórzu budynek gospodarczy a najpóźniej bo w 1925 roku powstał budynek mieszkalny. Po zakończeniu II wojny światowej kościół przejęła parafia rzymskokatolicka, użytkująca go do roku 1978.
Następnie właścicielem wzgórza zostały Zakłady Sprzętu Oświetleniowego "Polam", które zamierzały tu utworzyć zakładowy dom kultury, ale planów nie zrealizowano i następnie przejęło go miasto.
Poniżej zamieszczam stare zdjęcie zabudowy wzgórza zamkowego (źródło: Zabytki budownictwa na Mazowszu płockim)
Widok od zachodu. |
Widok od południa. |
Obecnie właścicielem zamku jest miasto, które odbudowało obiekt z przeznaczeniem na cele hotelarsko- gastronomiczne oraz kulturalne i dzierżawi go prywatnemu inwestorowi.
W 2009 roku zakończyły się prace rekonstrukcyjne warowni. Obiekt składa się ze skrzydła, w którym znajdował się kościół, obecnie znajduje się w nim restauracja oraz odbudowanych skrzydeł zamykających dziedziniec zamkowy, w których mieści się hotel.
Gostynin leży 25 km. na południowy zachód od Płocka. Odbudowany zamek znajduje się przy ul. Zamkowej 31.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz