sobota, 7 lutego 2015

TOKARNIA - Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej. Dwór staropolski z Suchedniowa z XIX w.(woj. świętokrzyskie, powiat kielecki, gm.Chęciny)














Elewacja frontowa.

Tokarnia jest małą miejscowością, położoną w dolinie Czarnej Nidy, w której jest założony park etnograficzny, czyli Muzeum Wsi Kieleckiej, który zajmuje powierzchnię prawie 70 ha. Prezentowane są tutaj obiekty gospodarskie, izby wiejskie a także obiekty przemysłowe jak młyny, wiatraki czy kuźnie. Zlokalizowano tu również zabudowę małomiasteczkową oraz folwarczną ze staropolskim dworkiem, który właśnie chciałbym bliżej omówić.




Dwór z Suchedniowa został wzniesiony prawdopodobnie w 1812 roku i był własnością Ignacego Strądałło, który następnie sprzedał go Wincentemu Tarczyńskiemu. Wtedy dwór pełnił rolę stacji pocztowej wraz z sąsiadującymi obiektami gospodarczymi. Rozwój transportu kolejowego spowodował, że działalność komunikacji konnej w roku 1885 została zlikwidowana. Ostatnimi właścicielami obiektu, do roku 1968 była rodzina Tumulców, która również dzierżawiła poszczególne pomieszczenia dworu. Znajdowała się tu szkoła, kaplica prawosławna oraz sąd grodzki. 


Widoczne dwa tylne alkierze.

Dwór pobudowany został  na planie prostokąta z dwoma tylnymi alkierzami. Przed frontowym wejściem znajduje się kolumnowy ganek z dwupołaciowym daszkiem. Dwór nakryto dachem naczółkowym, pokryty podwójną warstwą jodłowego gontu. Ściany zewnętrzne obiektu zbudowano z drzewa modrzewiowego natomiast ściany działowe z drewna jodłowego. Dwór posiada okna ościeżnicowe z okiennicami.




                                                                                                         Stylizowane wnętrza dworskie.

Gabinet.
Sypialnia.













Kuchnia.


                                                                         




Wejście do skansenu.


Park Etnograficzny w Tokarni znajduje się przy drodze krajowej nr. 7 na trasie Kielce - Kraków. Wszystkie obiekty mieszczące się na terenie parku, a jest ich około siedemdziesięciu, są przykładem budownictwa dawnej Kielecczyzny i tworzą interesujący oraz malowniczy kompleks. Wnętrza wielu z nich są udostępnione do zwiedzania. Jako ciekawostkę dodam, że w skansenie były nagrywane również zdjęcia do filmów, m.in. "Przedwiośnia" w reżyserii Filipa Bajona oraz "Papuszy" Krzysztofa Krauze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz