piątek, 20 lutego 2015

GOŚLICE - Dwór z XIX w.(woj.mazowieckie, pow.płocki, gm.Bielsk)











Elewacja frontowa.


Dwór został wzniesiony w drugiej połowie XVIII stulecia dla starosty Jerzego Józefa Matuszewicza i jego żony Teresy z Kępskich, podkomorzanki płockiej. W roku 1900 obiekt został rozbudowany i przebudowany w stylu neobarokowym i taki charakter utrzymał się do chwili obecnej. Następnie majątek należał  do rodziny Niemirowiczów, w tym w 1783 roku do szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Józefa Szczytt - Niemirowicza. Potem jeszcze dwór  wielokrotnie zmieniał właścicieli a ostatnim z nich był Jan Węsierski.







Falisty szczyt.




Wejście poprzedzone czterokolumnowym gankiem.


Dwór został pobudowany z cegły, parterowy z piętrowymi partiami bocznymi. We frontonie obiektu znajduje się portyk wsparty na czterech kolumnach toskańskich, który podtrzymuje taras widokowy, który zwieńczony jest ryzalitem a na jego bokach umieszczone zostały dwa neobarokowe lukarna czyli małe okienka wysunięte z połaci dachowej. Dwór otacza pozostałość parku krajobrazowego z końca XVIII wieku, założonego prawdopodobnie przez rodzinę Matuszewiczów.


Elewacja frontowa. Widok od południa.



Spichrz znajdujący się na terenie zespołu dworskiego.

Dwór znajduje się przy drodze krajowej nr. 60, około 13 km. od Płocka. Niestety sam obiekt jest słabo widoczny z ulicy i jest niedostępny, gdyż mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej oraz Zespół Szkół Specjalnych.
Dwór jest zadbany i ładnie odrestaurowany.
Chciałbym również podziękować Pani Dyrektor za pozwolenie na wejście i fotografowanie na terenie ośrodka.

2 komentarze:

  1. Ten dwór zbudowano dla Antoniego Klimkiewicza ówczesnego właściciela Goślic.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety w żadnym z moich źródeł książkowych nie potwierdza się, aby dwór pobudowano dla A.Klimkiewicza. Napisane jest, że obiekt został pobudowany dla Jerzego Józefa Matuszewicza ok. połowy XVIII w.i również taką informację podaje gmina Bielsk odnośnie dworu w Goślicach. A odnośnie Antoniego Klimkiewicza to faktycznie był on właścicielem ale dopiero w drugiej połowie XIX stulecia. Jedynie spichlerz należacy do majątku został pobudowany w drugiej połowie XIX w. dla A.Klimkiewicza będącego wówczas właścicielem Goślic.

    OdpowiedzUsuń