czwartek, 19 lutego 2015

TORUŃ - Ruiny Zamku Krzyżackiego Komturskiego z XIII w. (woj.kuj - pomorskie, pow.toruński)



Ruiny zamku.



Zamek Krzyżacki w Toruniu był jednym z najstarszych zamków krzyżackich na ziemi chełmińskiej, zbudowanym na planie podkowy. Prezentuje on wcześniejszą formę rozwoju zamków krzyżackich, jeszcze przed ustaleniem się typowego zamku konwentualnego w postaci regularnego czworoboku. Na poniższym zdjęciu widzimy ruiny zamku głównego, wieżę sanitarno - obronną (Dansker) wraz z łącznikiem oraz pozostałości międzymurza. 




Dawna brama wjazdowa z XIII w. (wschodnia ) na przedzamczu .

Budowę zamku rozpoczęto w połowie XIII wieku na miejscu wcześniejszego grodu obronnego. W II połowie XIII wieku w obrębie ceglano - kamiennych murów obwodowych wzniesiono zamek główny.


Pozostałości muru południowego zamku głównego.
Ganek wieży ustępowej na międzymurzu.
                            W skrzydle południowym znajdowała się kaplica, refektarz i dormitorium - pomieszczenia używane przez braci zakonnych do wspólnej modlitwy, spożywania posiłków i spania. W skrzydle wschodnim natomiast umieszczono salę obrad - kapitularz. 


Fragment skrzydła wschodniego zamku.
                                                                                             
Widok skrzydła wschodniego od południa.

Na dziedzińcu, przed końcem XIII w. postawiono wysoką, ośmioboczną więżę z lochem więziennym, dostępną tylko z wysokości muru, studnię oraz krużganki. Od wschodu nad strumieniem zbudowano połączone z głównym budynkiem "Gdanisko" - więżę służącą jako miejsce obrony i zamkową toaletę.


"Gdanisko" z gankiem oraz po lewej stronie widoczny dawny młyn górny na podzamczu.

Ganek prowadzący do Danskeru.

Jako siedziba komtura, zamek był umacniany i rozbudowywany przez cały czas swojego istnienia. Siódmego lutego 1454 roku mieszczanie toruńscy oblegli zamek, dając sygnał do zbrojnego powstania przeciw uciążliwym władcom na terenie całego państwa krzyżackiego. Zdobyty następnego dnia, na polecenie Rady Miasta został rozebrany, a na jego miejscu urządzono śmietnisko. 
Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie części fosy zamkowej i murów, dolne partie zamku, nieliczne piwnice, które są udostępnione do zwiedzania oraz wieża sanitarno - obronna (Gdanisko). 
Ruiny zamku znajdują się na ul. Przedzamcze 3. Wejście na teren ruin jest odpłatne.
Klimatyczne ruinki, które chętnie odwiedzam, będąc w pięknym Toruniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz