niedziela, 20 grudnia 2015

ŚWIECIE - Zamek Krzyżacki Komturski z XIII-XIV w.(woj.kuj.- pomorskie)



Widok od południa.


Zamek Krzyżacki w Świeciu zbudowany został w latach ok 1335 - 1350, a poprzedzała go z pewnością starsza budowla, stanowiąca od 1320 siedzibę komturstwa. Warownię wzniesiono z cegły na wysokiej kamiennej podmurówce, na planie kwadratu. Założenie składało się z zamku wysokiego i przedzamcza usytuowanego od strony zachodniej. W narożach wzniesiono 3 cylindryczne baszty oraz wieżę główną z charakterystycznym krenelażem z machikułami.


Widok od południowego zachodu.


Budynkiem głównym, reprezentacyjnym zamku było skrzydło północne, w którym znajdował się m.in. kapitularz oraz kaplica. Natomiast w skrzydle wschodnim prawdopodobnie znajdował się browar, dormitoria, zbrojownia oraz kuchnia. Nie ma śladów po fundamentach pozostałych skrzydeł, więc uważa się, że czworobok zamykał mur kurtynowy, o tej samej wysokości co budynki.


Zamek w tle...



Jako ciekawostkę dodam, że wieża główna zamku posiadająca prawie 35 metrów wysokości, jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce, gdyż jej odchylenie od pionu wynosi 106 cm.




Wejście do wieży, widoczne na zdjęciu, znajdowało się w skrzydle północnym, 13 metrów nad poziomem ziemi.



Widok od południa.

Już w roku 1377 załoga warowni została wyposażona w broń palną, co świadczy o znaczeniu tego obiektu w krzyżackim systemie obronnym. Prawdziwy chrzest bojowy zamek przeszedł w 1410r., gdy Krzyżacy odparli polskie oblężenie. W latach 1549-1550 starosta Jerzy Konopacki przebudował zamek w stylu renesansowym. Niestety kres świetności warowni przyniosły wojny ze Szwecją. Zdewastowany przez Szwedów zamek był wykorzystywany jedynie już do celów mieszkalnych i magazynowych. Na początku XIX wieku miała się zacząć rozbiórka warowni, ale sprzeciwił się jej Fryderyk Wilhelm II, dzięki czemu obiekt został częściowo zrekonstruowany. Tuż przed końcem II wojny światowej pocisk artyleryjski uszkodził wieżę. Szkody zostały naprawione w latach 50 ubiegłego stulecia, ale zamek nadal pozostawał bez opieki. W latach 1970 - 1975 warownię poddano gruntownej konserwacji, i dopiero w roku 2002 zamek udostępniono zwiedzającym.


Widoczne skrzydło północne zamku.


Na zdjęciu poniżej widzimy dawną kaplicę, mieszczącą się w skrzydle północnym zamku, w której obecnie prezentowane są ekspozycje stałe m.in. machiny oblężnicze oraz kopie zbroi rycerskich.



Piwnice zamku.

Do chwili obecnej z zamku zachowało się odbudowane skrzydło północne z wieżą i basztą północno wschodnią, dolne partie pozostałych baszt, piwnice skrzydła wschodniego oraz fragmenty murów obwodowych.

Widok od południowego wschodu.


Baszta północno wschodnia.

Widok od wschodu.


Na poniższych zdjęciach widzimy pozostałości wieży południowo zachodniej.


 





Obecnie zamek jest pod opieką Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Zwiedzanie wnętrz zamkowych jest płatne, natomiast dziedziniec zamkowy jest ogólnodostępny.
Zamek znajduje się przy ulicy Zamkowej 1 i łatwo do niego trafić, gdyż prowadzą do niego tablice.

1 komentarz: