poniedziałek, 14 grudnia 2015

SKRZESZEWY - Pałac z XIX w. (woj.mazowieckie, pow. gostyniński, gm.Pacyna)







Pałac w Skrzeszewach.
 
Pałac został wybudowany pod koniec XIX wieku dla ziemiańskiej rodziny Grzybowskich. Korpus obiektu występuje z dwoma ryzalitami oraz rotundami umieszczonymi na narożach. Między ryzalitami umieszczono dwukondygnacyjny portyk wgłębny, na parterze wsparty parą kolumn toskańskich dźwigających fryz, natomiast na poziomie piętra wsparty parą kolumn jońskich, które widać na poniższym zdjęciu. 



Wejście główne do pałacu.


Pałac pełni rolę domu dla przewlekle chorych już od ponad 50 lat. W swojej historii już trzykrotnie zmieniano profil zakładu. W 1945 roku, po rocznej wojennej tułaczce przywędrowały do Skrzeszew siostry z grupą 115 dzieci ze zburzonego w czasie Powstania Warszawskiego, zakładu wychowawczego w Warszawie. W 1956 roku zabrano dzieci, a Zakład przeznaczono na dom pomocy społecznej. Od 1990 roku dom przeznaczono na Zakład Opiekuńczo – Leczniczy Dla Dorosłych Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi i tę funkcję pełni do dnia dzisiejszego.
Zakład jako placówka opieki długoterminowej, udziela całodobowych świadczeń zdrowotnych, obejmujących swoim zakresem kontynuację leczenia farmakologicznego i dietetycznego, świadczenia pielęgnacyjno - opiekuńcze, rehabilitację, psychoterapię, terapię zajęciową, socjoterapię oraz terapię mowy.





                                                            
Poniżej widzimy neogotycką oficynę, w której narożu umieszczono trzykondygnacyjną, czworoboczną wieżę z wąskimi otworami okiennymi, którą wieńczą sterczyny w układzie schodkowym.

Neogotycka oficyna.




Brama wjazdowa z II połowy XIX w.

Niestety moje zwiedzanie zabytkowego zespołu pałacowo - parkowego trwało bardzo krótko, gdyż podczas zdjęć  "ostrzegł "mnie pracownik ośrodka przed niechęcią Sióstr do fotografowania obiektu. Jak zdążyłem zauważyć, Dom jak i park jest w dobrym i zadbanym stanie. 
Pałac znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr. 583.

1 komentarz:

  1. Prawie niewidoczny z drogi, ale dla ciekawego robi niezwykłe wrażenie! Imponujący obiekt! Przejeżdżam obok, jadąc do pałacu w Sannikach.

    OdpowiedzUsuń