W miejscowości Siecień, usytuowanej w powiecie płockim, gmina Brudzeń Duży znajduje się kilka zabytków godnych uwagi. Poniżej zamieszczę krótki opis tych obiektów.
KOŚCIÓŁ P.W. ŚWIĘTEGO JÓZEFA
Obecny murowany kościół pod wezwaniem św. Józefa został zbudowany w latach 1584 - 1611 w stylu gotyckim oraz renesansowym. Jego fundatorem był biskup Stanisław Siecieński. Świątynia w Siecieniu była drugim murowanym obiektem na terenie gminy, zaraz po późnoromańskim kościółku w Rokiciu. Obiekt jest orientowany, jednonawowy z charakterystyczną wieżą, którego wnętrze jest barokowe z cennym XIV wiecznym obrazem Matki Boskiej Siecieńskiej w ołtarzu głównym.
Widok od północy. |
SPICHLERZ
Za kościołem w kierunku zachodnim znajduje się murowany spichlerz dworski z początku XX stulecia wzniesiony prawdopodobnie według projektu Waleriana Kronenberga.
Dodam również, że obok spichlerza, po przeciwnej stronie ulicy znajduje się nieczynna gorzelnia.
Widok od północy. |
Wnętrza
DWÓR
Dwór siecieński został ukształtowany w XIX i na początku XX stulecia w stylu klasycystycznym, w miejscu wcześniejszej budowli. Niestety do chwili obecnej obiekt nie dotrwał, gdyż został rozebrany prawdopodobnie po roku 2001. Jedyne pozostałości, które przypominają o świetności dawnego dworu to świerkowa aleja dojazdowa, pozostałości bramy oraz stawy.
Obiekt składał się z głównej części parterowej i dobudowanego później piętrowego skrzydła. Elewacja frontowa dworu zwrócona była w stronę parku krajobrazowego. Po przeciwnej stronie budynku znajdował się półokrągły taras otoczony balustradą, z którego roztaczał się widok na dwa stawy i wyspę z zielenią. Z dawnego bardzo pięknego parku krajobrazowego założonego na początku XX wieku również wg. projektu Waleriana Kronenberga o powierzchni 4 ha. zostało zaledwie kilka starych drzew i staw. Po II wojnie światowej we dworze została ulokowana szkoła podstawowa, a w kolejnych latach znajdował się Ośrodek Zdrowia oraz biblioteka. Natomiast w dobudowanym skrzydle piętrowym znajdowały się mieszkania.
Brama wjazdowa. Jedyne pozostałości po dworze. |
Na poniższym zdjęciu, na pierwszym planie widoczne jest dobudowane piętrowe skrzydło oraz fragment elewacji dworu od strony południowej, natomiast w głębi po lewej, widoczny spichlerz (źródło: Pałace i dwory w powiecie płockim)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz