środa, 4 listopada 2015

INOWŁÓDZ - Kościół romański (woj.łódzkie, pow. tomaszowski)



Widok od południowego - wschodu.

Romański kościółek p.w. św. Idziego został wybudowany na przełomie XI i XII wieku z inicjatywy księcia Władysława Hermana, jako wotum dziękczynne za narodziny długo oczekiwanego potomka - Bolesława, zwanego później  Krzywoustym.

Widok od południowego - zachodu.



Na tarasie widokowym przy kościółku, znajduje się pomnik Władysława Hermana wraz z synem Bolesławem.






Kościół jest jednonawowy, posiadający od strony wschodniej półkolistą absydę, natomiast od zachodu okrągłą wieżę. Świątynia posiada również od strony północnej zakrystię, która została dobudowana w okresie późniejszym.

Strona wschodnia świątyni z widoczną absydą.

Kamienny krzyż umieszczony w ścianie apsydy.


Ściana wschodnia zakrystii.
  

Widoczne biforia zdobiące wieżę.

Romańska świątynia do roku 1520 była jedynym kościołem w Inowłodzu. Wtedy w miasteczku został wybudowany drugi kościół p.w. św.Michała Archanioła. W ten sposób kościółek romański przestał sprawować rolę kościoła parafialnego, przez co opustoszał. 
Pod koniec XIX stulecia obiekt zaczął popadać w ruinę. Przed wybuchem I wojny światowej został poddany odrestaurowaniu, lecz poprzez działania wojenne ponownie popadł w ruinę. Generalnej konserwacji i rekonstrukcji dokonano w latach 1936 - 1938, której inicjatorem był ówczesny prezydent RP Ignacy Mościcki. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległa wieża kościelna, która po zakończeniu wojny została odbudowana. Kolejne remonty świątynia przeszła jeszcze w roku 2001 oraz 2010.


Panorama kościółka widoczna z wieży zamkowej.



Na poniższym zdjęciu widzimy wejście do kościółka oraz kamienną chrzcielnicę pochodzącą prawdopodobnie z XIV wieku.




Ołtarz główny.
Widok na emporę.





Kościół św. Idziego w Inowłodzu możemy zaliczyć do  najstarszych murowanych kościołów i ciekawszych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Dzięki pięknemu umiejscowieniu świątyni na wzgórzu, możemy z tarasu widokowego podziwiać miasteczko, ruiny zamku królewskiego oraz panoramę doliny Pilicy.
Kościółek znajduje się przy placu Kazimierza Wielkiego 12.

2 komentarze:

  1. Bardzo udane zdjęcia. Byłem, ale w mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Przy okazji wstąpie.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Zgadza się, aura dla mnie była łaskawa, aczkolwiek planując zawsze wycieczki w plener, staram się wybierać słoneczne dni :) Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń