niedziela, 18 października 2015

OPOCZNO - Relikty Zamku Królewskiego z XIV w. (woj.łódzkie, pow.opoczyński)



Widok od północnego - zachodu.

Niestety niewiele wiemy o pierwotnym wyglądzie oraz dokładnym czasie powstania zamku w Opocznie, gdyż nie został on zbadany przez archeologów oraz nie przeprowadzono jego analizy architektonicznej. Dodatkowe trudności spowodowała swobodna odbudowa warowni przez kolejnych właścicieli.
Prawdopodobnie w latach 1360 - 1365 król Kazimierz Wielki ufortyfikował Opoczno i wzniósł zamek, który był typowym zamkiem miejskim, wchodzącym w skład fortyfikacji miasta. Powstał na planie prostokąta w południowym narożniku murów miejskich. Składał się z budynku mieszkalnego oraz narożnej wieży.


Widok od południowego - zachodu.

Widok od północy.

W roku 1599 przebito nową bramę miejską, która powstała w zewnętrznym murze zamkowym. Fakt przebicia muru i przeprowadzenie przez teren dziedzińca zamkowego ulicy, świadczy o upadku znaczenia zamku i zatraceniu jego walorów obronnych. Niestety podczas najazdu szwedzkiego w roku 1655 zamek został zniszczony i przetrwał w ruinie do drugiej połowy XIX stulecia. Na szczęście budowlę odbudowano, a zamkowa wieża w XVIII wieku zaczęła pełnić rolę więzienia dla mieszkańców Opoczna. Pod koniec XIX wieku, zrujnowana warownia została odbudowana z wykorzystaniem starych fundamentów. Niestety swobodna rekonstrukcja zatarła pierwotny wygląd obiektu i jedynie nawiązuje do dawnego usytuowania zamku. W latach 20. XX wieku nadano mu wystrój neorenesansowy. Do chwili obecnej zachowały się jedynie piwnice noszące ślady średniowiecznego budownictwa.




Obecnie w zamku znajduje się siedziba Muzeum Regionalnego w Opocznie, które zostało utworzone w 1976 roku. Muzeum  posiada zbiory z zakresu etnografii, historii oraz archeologii.
Zamek znajduje się przy Placu Zamkowym 1.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz