środa, 3 sierpnia 2016

LIW - Zamek książęcy z XV w.(woj.mazowieckie, pow.węgrowski)


Widok od południowego - wschodu.



Zamek książęcy został wzniesiony w XV wieku, a jego fundatorem był książę Janusz I Starszy. Położony jest wśród łąk doliny Liwca na miejscu drewniano- ziemnego grodu. Warownia została zbudowana jako strażnica graniczna mająca strzec zapewne przeprawy przez Liwiec. Zamek należał do najmniejszych książęcych zamków na Mazowszu i dostosowany był niemal wyłącznie do militarnych potrzeb. 



 Widok od północnego - zachodu.



Na zdjęciu wieży poniżej, dobrze widoczny jest dawny przejazd bramny, szczeliny na łańcuchy utrzymujące zwodzony most oraz otwory strzelnicze.

Wieża bramna oraz widoczny zamurowany przejazd.

Wieża bramna z widocznym zamurowanym przejazdem ale tym razem od strony dziedzińca.




W latach 1526 - 1536 warownia została przebudowana z inicjatywy księżnej Anny Mazowieckiej a po wcieleniu Mazowsza do Korony przeprowadzono kolejną renesansową przebudowę, z polecenia królowej Bony.
Kres świetności warowni nastał na okres wojny ze Szwecją, kiedy to w czasie potopu Szwedzi doszczętnie ją zniszczyli i zdewastowali. Po tym wydarzeniu zamek nie został już nigdy całkowicie odbudowany i do dziś pozostaje w stanie trwałej ruiny. 



Makieta Liwskiego zamku w XVI w.


Pod koniec XVIII wieku, decyzją starosty Tadeusza Grabianki wzniesiono przy wieży murowany, parterowy dwór kancelarii, którego budowę dokładnie ukończono w roku 1782. Dwór niestety uległ zniszczeniu w latach 1846 - 1855, przy czym gotycka część zamku również nie była remontowana.
Jako ciekawostkę dodam, że w czasie okupacji Niemcy postanowili rozebrać ruiny zamku, a cegły wykorzystać do budowy obozu zagłady w niedalekiej Treblince. Na szczęście do tego nie doszło, ponieważ miejscowy społecznik, archeolog Otto Warpechowski, wmówił władzom, że warownię zbudowali Krzyżacy i zatem jako pomnik chwały germańskiej powinien być ratowany. Niemcy więc rozpoczęli rekonstrukcję wieży w latach 1942 - 1944 ale niestety przerwali ją natychmiast, gdy prawda wyszła na jaw.  
Natomiast w  latach 1957 - 1961 odbudowano dwór kancelarii starościńskiej z przeznaczeniem na muzeum - zbrojownię.


Widok od południa.


Widok na dwór od południowego zachodu



Nieduży Dom Książęcy, obecnie jedynie pozostałości, służył jako siedziba burgrabiego, sprawującego pieczę nad zamkiem pod nieobecność księcia. 

Widok na dziedziniec i pozostałości przyziemia Domu Dużego.



Widoczny pólnocno - zachodni narożnik Domu Dużego.


W dworze kancelarii starościńskiej oraz wieży bramnej znajduje się muzeum z bogatym zbiorem militariów. Obecnie zamek jest jednym z największych muzeów broni w Polsce, jego kolekcje prezentują broń białą, palną i drzewcową z XV-XX wieku. Podziwiać można też kolekcją portretu sarmackiego z XVII-XVIII wieku oraz duży zbiór malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej, zawierającym dzieła m.in. Wojciecha i Jerzego Kossaków. Znajdują się również zabytkowe meble i tkaniny, które stanowią wystrój wnętrz, podkreślając w ten sposób unikalny nastrój panujący w Muzeum.








                                                                 

Ciekawostką jest, iż budowniczym tegoż zamku był mistrz murarski Niclos, twórca zamku w Ciechanowie oraz słynnej litewskiej warowni w Trokach.
Z dawnego założenia zachował się jedynie dwór i wieża bramna a z Domu Dużego pozostały jedynie gotyckie piwnice i część okalających go murów. 
Liw leży 75 km.na wschód od Warszawy, na rozwidleniu dróg 637 i 697 a sam zamek znajduje się przy ul. Stefana Batorego 2. Wejście do muzeum oraz wieży zamkowej jest płatne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz