Widok od południa. |
Ruiny pałacu w Radzikach Małych, odwiedziłem w 2016 roku, w czasie czerwcowej wycieczki. Na ten dzień zaplanowałem dotrzeć do trzech obiektów: ruin zamku rycerskiego w Radzikach Dużych, wraz ze znajdującym się w sąsiedztwie dworkiem oraz ruin pałacu w Radzikach Małych. Przyznam się, że ruiny zamku były głównym punktem zwiedzania, jednak po obejrzeniu wnętrz pałacu w Radzikach Małych to własnie one wywarły na mnie największe wrażenie. W pomieszczeniu, w którym według mnie znajdował się niegdyś salon zachowały się na ścianach fragmenty XVIII - wiecznych polichromii przedstawiających scenki z polowania, oraz nad kominkami wizerunki kobiety i mężczyzny.
Trzy poniższe zdjęcia przedstawiają korpus główny pałacu oraz dwie oficyny.
Widoczna zamieszkana część pałacu. |
Klasycystyczny pałac w Radzikach Małych został wzniesiony dla szlacheckiej rodziny Pląskowskich w pierwszej połowie XVIII stulecia i pozostawał w ich posiadaniu do początku XIX wieku. Następnie jeszcze trzykrotnie obiekt zmieniał swoich właścicieli. Ostatnimi była rodzina Gniazdowskich, którzy przebywali w pałacu do roku 1939. Krótko po wybuchu wojny zostali oni aresztowani, a następnie zamordowani przez mniejszość niemiecką zamieszkującą polskie tereny. Pałac miał wiele szczęścia, gdyż przetrwał czas okupacji a następnie czasy PRL-u.
Od lat 80-tych ubiegłego stulecia ruiny pałacu są częściowo zamieszkane. Obiekt również zmieniał właścicieli. Obecnie jest własnością prywatną, należy do Agencji Nieruchomości Rolnych.
W latach 90 - tych ubiegłego wieku wybuchł pożar, który strawił część pałacu wraz z oficynami. Z tego co się dowiedziałem Wojewódzki Konserwator Zabytków w Toruniu z delegaturą we Włocławku, kontaktował się z właścicielem obiektu w celu pomocy mu na uzyskanie środków na remont, ale bezskutecznie. Ciekaw jestem, czy od mojej wizyty (minęły ponad trzy lata) zaszły jakiekolwiek zmiany. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.
Będąc lub przejeżdżając w pobliżu wsi Radziki Małe polecam wstąpić choć na chwilę do ruin pałacu, głównie po to, aby zobaczyć zachowane jeszcze polichromie. Niestety one jak i sam pałac potrzebują natychmiastowej renowacji.
Ruiny pałacu znajdują się w odległości około 92 km. od Płocka.
Byłem tam wczoraj. Stam pałacu - w najlepszym razie.. wciąż taki sam. Tablica z informacją o zakazie wstępu, skutecznie powstrzymuje (praworządnych) przed pokusą wejścia.
OdpowiedzUsuń