Pozostałości dawnej warowni krzyżackiej odwiedziłem wraz z kolegą w połowie marca 2017 roku. W tym dniu zaplanowaliśmy, że na Nasza trasa obejmie cztery miejsca z ruinami zamkowymi. Relikty warowni w Małej Nieszawce pozostawiliśmy sobie na deser i odwiedziliśmy je jako ostatnie. Wiedzieliśmy, że pozostałości zamku znajdują się na terenie prywatnym i dlatego udaliśmy się najpierw do gospodarzy o pozwolenie na eksplorację reliktów.
Właścicielką okazała się sympatyczna pani, jak dobrze pamiętam o
imieniu Genowefa, będąca już na emeryturze. Zanim poszliśmy zwiedzać, pani przyniosła na werandę wielką pamiątkową księgę i poprosiła o wpisanie się do niej.
Wśród drzew i krzewów ukryte są pozostałości po zamku. |
Aby zobaczyć relikty zamkowe należy kierować się w stronę
zalesionej kępy oddalonej o kilkadziesiąt metrów od gospodarstwa w/w.właścicielki. Wszystkim zainteresowanym
odwiedzeniem tego miejsca, polecam wybrać się podobnie
jak my, wczesną wiosną, gdyż w okresie letnim miejsce jest mało przyjazne turystom.
Obecnie z dawnej warowni możemy zobaczyć jedynie pozostałości fundamentów oraz fragment muru obwodowego.
Fragment muru obwodowego. |
Murowana warownia w Małej Nieszawce powstała w XIV wieku. Będąc nadgranicznym zamkiem posiadała liczną załogę oraz duże zapasy uzbrojenia i żywności. Obiekt na swoje usytuowanie, pozwalał na kontrolowanie żeglugi statków po Wiśle. Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem zamek został przejęty przez wojska polskie. Niestety w roku 1411 po podpisaniu I pokoju toruńskiego obiekt powrócił w ręce zakonu. Na mocy traktatu mełneńskiego z września 1422 roku, zakon krzyżacki musiał opuścić enklawę kujawską i rozebrać warownię do połowy roku 1423, co uczynił jednak z rocznym opóźnieniem.
Zamek w Małej Nieszawce był założeniem trójczłonowym. Składał się z zamku właściwego czteroskrzydłowego i dwóch przedzamczy, usytuowanych po wschodniej i północnej stronie warowni. Obiekt otoczony parchamem i szeroką fosą został wzniesiony prawie na rzucie kwadratu, posiadał wymiary 35 x 35,7 m. Wjazd do zamku wiódł przez most od strony północnej. Budynek w skrzydle północnym posiadający pomieszczenia straży zamkowej zajmował tylko część kurtyny. Skrzydło południowe stanowiło siedzibę komtura, natomiast budynki w skrzydle wschodnim i zachodnim miały charakter gospodarczy.
Pozostałości po warowni znajdują przy ulicy Wałowej 7. Od Płocka oddalone są ok.120 km.
Bibliografia:
* Leszek Kajzer, Stanisław Kołodziejski, Jan Salm - "LEKSYKON ZAMKÓW W POLSCE". Wydawnictwo "ARKADY" Warszawa 2010
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz