czwartek, 4 kwietnia 2019

SARNOWO - Relikty dworu obronnego / zamku (woj.mazowieckie, pow.żuromiński)



Widok wzniesienia 

Tym razem za cel swojej wyprawy wybrałem Sarnowo, mniej znane i odwiedzane miejsce, znajdujące się zaledwie 83 km. od Płocka. 
To jedna z dwóch miejscowości, w których ród Świnków posiadał swoje siedziby. Jedna z nich znajdowała się we wsi Sadłowo, na wschód od Rypina (opisana na blogu), druga zaś w odwiedzonym przeze mnie Sarnowie. Obiekty oddalone były od siebie o około 48 km.
Ze względu na brak przekazów zawierających wygląd i rozplanowanie obiektu obronnego, posiadamy niewiele informacji na jego temat. Podejrzewa się, że pod koniec XV wieku założenie posiadało jeszcze drewnianą zabudowę, a prawdopodobnie dopiero na przełomie XV i XVI stulecia został pobudowany murowany budynek zwany domem głównym. Do chwili obecnej pozostało jedynie dobrze widoczne wzniesienie o wysokości około 5 metrów, otoczone szeroką fosą, a na zboczach nasypu możemy tylko zobaczyć pozostałości po obiekcie w postaci nielicznych kamieni i fragmentów cegieł.

















Dojazd i odnalezienie omawianego przeze mnie miejsca nie sprawia trudności. Wjeżdżając od południa do miejscowości Sarnowo, kierujemy się w stronę kościoła, który mijamy po prawej stronie. Po przejechaniu około 200 metrów dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym musimy skręcić w lewą (kierunek na Zalesie), i zaraz za drugim domem po prawej stronie, skręcamy w uliczkę. Chcąc przedostać się na teren wzgórza, należy spytać się o zgodę właścicieli przedostatniej posesji. 
Ze względu na podmokły teren, podchodząc do wzniesienia  proponuję o ostrożność i stąpanie jedynie po prowizorycznych "kładkach" utworzonych z gałęzi. 
 Ze względu na licznie występującą tu roślinność, która utrudnia eksplorację, najlepszą porą na odwiedziny będzie przełom marca i kwietnia. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz