Przebywając na wczasach na południu Polski staraliśmy się optymalnie wykorzystać każdy dzień, ciesząc się z uroków okolicy bogatej w wiele ciekawych miejsc i zabytków. Pewnego pięknego przedpołudnia postanowiliśmy więc zwiedzić usytuowane na wapiennym wzgórzu ruiny zamku w Bydlinie, leżące na Szlaku Orlich Gniazd.
Ów zamek wzniesiony został w drugiej połowie XIV wieku, a jego fundatorem był prawdopodobnie rycerz Niemierza herbu Strzała lub jego ojciec Pełka. Obiekt zbudowany był na planie prostokąta, posiadający trzy kondygnacje z wejściem głównym usytuowanym od strony południowej. Pod koniec XIV stulecia zamek zyskał również mur obwodowy z wieżą bramną, znajdującą się w części północno - wschodniej. Całe założenie posiadało też fosę oraz kamienno ziemny wał.
Poniżej zamieszczam plan zamku (źródło: Leksykon Zamków w Polce)
1. Budynek mieszkalny
2. Wieża bramna
3. Mur obwodowy
4. Dziedziniec
Pod koniec XV stulecia zamek kilkukrotnie zmieniał właścicieli. Na początku XVI wieku obiekt przeszedł w posiadanie rodziny Bonerów, którzy to zmienili charakter budowli, przebudowując ją na kościół. Kolejnym właścicielem zamku został Jan Firlej, który ponownie zmienił przeznaczenie obiektu, przekształcając go na zbór ariański.
Po śmierci Jana Firleja, właścicielem obiektu został syn Mikołaj, który również przeprowadził gruntowny remont, przebudowując go na kościół katolicki p.w. Św.Krzyża. Niestety obiekt w roku 1655 uległ spaleniu przez armię szwedzką, co przyczyniło się do jego ruiny. W XVIII stuleciu obiekt przeszedł na własność rodziny Melsztyńskich, którzy odbudowując obiekt przywrócili mu na krótko jego świetność. Ostatecznie obiekt został opuszczony i w XIX wieku był już niestety ruiną.
Wnętrze zamku. Widok od południa. |
Widoczny oskarpowany południowo wschodni narożnik. |
Fragment muru obwodowego. |
Aby odnaleźć pozostałości po zamku należy odszukać cmentarz, przy nim pozostawić auto i przejść na przeciwległą stronę drogi. Tu zobaczymy tablicę informacyjną z krótkim rysem historycznym warowni, a w pobliżu również ścieżkę prowadzącą w stronę zalesionego wzgórza z ruinami obiektu. Pozostałości po zamku znajdują się w odległości ok.280 km. od Płocka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz