piątek, 11 maja 2018

WYSZOGRÓD - Relikty Zamku Książąt Mazowieckich z XIV w. (woj.mazowieckie, pow.płocki)



Wzgórze Zamkowe z zachowanymi reliktami zamku.

Korzystając z kwietniowej, słonecznej pogody, postanowiłem wybrać się z synkiem na spontaniczną wycieczkę do Wyszogrodu, aby zwiedzić Wzgórze Zamkowe oraz Muzeum Wisły. Moja ciekawość była tym większa, gdyż wiedziałem o przeprowadzonych kilka lat temu badaniach archeologicznych na Górze Zamkowej i chciałem osobiście przekonać się jak obecnie wygląda to miejsce. Wiedziałem jedynie, że na szczycie wzgórza znajdują się również dwa niemieckie bunkry typu "Tobruk" z czasów II wojny światowej.


Góra Zamkowa. Widok od strony wschodniej.

W roku 2014 i 2015 , jak wspomniałem powyżej, na Górze Zamkowej zostały przeprowadzone badania archeologiczne, podczas których zostały odkryte fundamenty północnej kurtyny warowni, pozostałości murów oraz bruku. Niestety po zakończeniu badań wszystko zostało zasypane. . . prawie wszystko. Zostało utworzone plenerowe "Eko - muzeum", które umiejscowiono po stronie wschodniej niemieckiego bunkra, w którym wyeksponowany został fragment bruku zamkowego.


Przed wejściem do bunkra widoczny bruk zamkowy.



















Zamek w Wyszogrodzie powstał w miejscu wcześniejszego drewniano - ziemnego grodu, zbudowanego przez księcia Konrada Mazowieckiego. Murowany natomiast zamek został wzniesiony pod koniec XIV stulecia prawdopodobnie przez księcia Janusza Starszego. W roku 1526, kiedy ziemia wyszogrodzka została włączona do Królestwa Polskiego, obiekt stał się siedzibą starosty. Niestety kres warowni nadszedł dość szybko, bo już w I połowie XVII wieku. Przyczynił się do tego zły stan murów zamkowych, brak ich zabezpieczenia oraz skutki wojen. Ostatecznie zamek został rozebrany w roku 1798.




Poniższe zdjęcie przedstawia makietę zamku, która znajduje się w Muzeum Wisły.



Zamek zbudowany został z cegły w wątku gotyckim, na podmurówce z kamieni eratycznych. Obiekt składał się książęcego domu zamkowego po stronie wschodniej, wieży głównej umiejscowionej w narożniku skrzydła zachodniego, trójkondygnacyjnej wieży bramnej, do której wiódł most na filarach, oraz innych budynków pomocniczych o konstrukcji drewnianej, o charakterze gospodarczym. W XVI stuleciu został wzniesiony drugi dom zamkowy, prawdopodobnie dwukondygnacyjny, pełniący funkcje reprezentacyjno - mieszkalne oraz
 gospodarczo - magazynowe.  



Po "zdobyciu" Wzgórza Zamkowego udaliśmy się na ulicę Rynek, przy której znajduje się siedziba Muzeum Wisły. Muzeum prezentuje kilka ekspozycji stałych, miedzy innymi historię oraz makietę najdłuższego w Europie drewnianego mostu przez Wisłę. Nie ukrywam, mnie jednak najbardziej interesowała wystawa przedstawiająca zabytki dotyczące Wzgórza Zamkowego.


Budynek Muzeum Wisły w Wyszogrodzie.





Na zdjęciu widoczne cegły z XV w. oraz fragmenty kafli z XVI i XVII w. pochodzących z Wyszogrodzkiego zamku.



Cegły pochodzące z murów zamku.















Poniższa tablica informacyjna mieści się na ulicy Wiślanej, u podnóża Góry Zamkowej. Tuż za nią znajdują się schody prowadzące na wzgórze o wysokości ok.15 metrów. Problemów z zaparkowaniem auta nie będzie, gdyż po przeciwnej stronie chodnika są liczne miejsca parkingowe.





Wzgórze Zamkowe w Wyszogrodzie oddalone jest od centrum Płocka o 40 km.

2 komentarze:

  1. Swietny wpis, super zdjęcia. Z przyjemnością się czyta takie blogi. Pozdrawiam.

    www.kasinyswiat.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo za miłe słowa Pani Kasiu. Również pozdrawiam...

      Usuń