sobota, 6 stycznia 2018

SADŁOWO - Relikty zamku z XIV w. (woj. kuj. - pomorskie, pow. rypiński )






Kopiec z ukrytymi reliktami zamku. Widok od południowego zachodu.

Moim ostatnim obiektem zamkowym, który postanowiłem odwiedzić w mijającym roku 2017, są mało znane relikty zamku we wsi Sadłowo. Na wizytę wybrałem ostatnie dni grudnia, gdyż  wtedy roślinność pozwala na swobodną eksplorację terenu. Do obiektu łatwo trafić, gdyż dojeżdżając do celu, po prawej stronie przy drodze, znajduje się tablica informująca, w którą stronę należy się udać, aby odnaleźć pozostałości zamku. Relikty ukryte są na kopcu ziemnym porośniętym drzewami i krzewami, w odległości około 80 metrów od drogi. Zamek w latach 1373 - 1384 wzniósł należący do dobrzyńskiego odłamu, zamożny ród Świnków. Fundatorem warowni był syn Adama Świnki - Piotr, sprawujący urząd kasztelana rypińskiego. Obiekt w Sadłowie był początkowo siedzibą możnowładczą, a po przejęciu jej przez następną rodzinę - Doliwów, rycerską. Zamek w swojej historii był dwukrotnie zdobywany i niszczony przez Zakon Krzyżacki. Niestety ostateczny kres warowni przyniósł potop szwedzki. Po tym zdarzeniu, próby odbudowy zamku już nie podjęto, co spowodowało, że ruiny stały się darmowym materiałem budowlanym dla okolicznych mieszkańców. Ostatecznego zniszczenia ruin dokonano jednak podczas prac drogowych, przeprowadzonych w latach 50- tych ubiegłego wieku, wykorzystując ruiny jako kamieniołom. Podejrzewam, że gdyby nie przebudowa drogi i bezmyślność ludzi, to moglibyśmy obecnie oglądać jeszcze ruiny zamkowe.






Poniżej zamieszczam rekonstrukcję zamku w średniowieczu (źródło: Leksykon Zamków w Polsce)



1. Dom Zamkowy


2. Budynek z przejazdem bramnym    

3. Budynki gospodarcze

4. Dziedziniec
       

  





Umiejscowiony na podmokłym, bagnistym terenie, składał się z dwuczłonowego założenia, z zachodzących na siebie czworoboków. W jego części południowej znajdował się dwukondygnacyjny dom zamkowy, natomiast w części północnej, wzdłuż kurtyn, znajdowały się budynki o funkcjach prawdopodobnie gospodarczych. W części północnej znajdował się również przejazd bramny, do którego wiódł drewniany most. Całość założenia zamkowego otoczona była murem obwodowym.










Mimo, iż niewiele już pozostało z zamku, to cieszę się, że mogłem osobiście zobaczyć i sfotografować relikty, zanim całkowicie pochłonie je przyroda. Szkoda tylko, że podczas badań archeologicznych w latach 90- tych ubiegłego stulecia, kiedy odsłonięto prawie cały zarys fundamentów murów obwodowych oraz budynków, nie postanowiono ich wyeksponować i zabezpieczyć jako trwałą ruinę.


Na północny wschód od kopca z reliktami zamku, widoczny jest  kościół św. Jana Chrzciciela z XVIII w.

Relikty zamku znajdują się między miejscowościami Rypin a  Świedziebnia. Pozostałości obiektu oddalone są od centrum Płocka o ok. 74 km.



Bibliografia

1. Leszek Kajzer, Stanisław Kołodziejski, Jan Salm - "LEKSYKON ZAMKÓW W POLSCE". Wydawnictwo "ARKADY" Warszawa 2010  

2..Agnieszka i Robert Sypkowie - "ZAMKI i WAROWNIE ZIEMI MAZOWIECKIEJ". Wydawnictwo "EGROS" Warszawa 2009

1 komentarz:

  1. Będzie dobry rok, jak tułałem się po tamtejszych okolicach i przyznam szczerze, że o Sadłowie nie wiedziałem. Niedaleko Świedziebni, w Księtem, warto zobaczyć drewniany kościół i pozostałości po grodzisku. ;)

    Pozdrawiam,
    Damian

    OdpowiedzUsuń