Widok ruin zamku od strony południowo - zachodniej. |
Murowany zamek został wzniesiony w drugiej połowie XIV stulecia, prawdopodobnie przez Sędziwoja z Szubina z rodu Pałuków herbu Topór, późniejszego starosty Wielkopolski oraz starosty krakowskiego.
Obiekt był pobudowany na planie kwadratu, z głównym wejściem umiejscowionym od strony północnej, które wiodło przez most. Na początku XVII wieku po pożarze, który wybuchł na zamku, obiekt stał się własnością Krzysztofa Opalińskiego, który w latach 1636 - 1641 przekształcił go w nowożytną rezydencję. Kolejne przebudowy w XVIII wieku następowały wraz ze zmianami ich właścicieli. Na przełomie XVIII i XIX wieku obiekt w wyniku utraty znaczenia stał się siedzibą administratorów. Niestety późniejsze lata przyczyniły się tylko do postępującej ruiny a następnie do jego rozbiórki.
Dwa poniższe zdjęcia przedstawiają zachowane fragmenty kurtyny południowej zamku.
Obecnie z założenia zamkowego najbardziej czytelnymi pozostałościami pozostają: mur południowy, zachodni, najmniej zachowany północny i wschodni oraz widoczne jeszcze fragmenty ścian wewnętrznych.
Fragment muru zachodniego. |
Bibliografia:
Leszek Kajzer, Stanisław Kołodziejski, Jan Salm - "LEKSYKON ZAMKÓW W POLSCE". Wydawnictwo "ARKADY" Warszawa 2010
Witam.
OdpowiedzUsuńMyślę, że wyprawa spełniła oczekiwania. Ja niestety nie dojechałam do pozostałości zamkowych. Szkoda, a było na tzw.rzut beretem, a nawet na pół beretu :) Mówi się trudno, może kiedyś i ja tam zawitam. Póki co gratuluje zdobycia kolejnego obiektu. Pozdrawiam. Giga
Nie wiele pozostało z tych ruin. Ja byłem w tym roku w Odrzykoniu na Podkarpaciu. Trochę więcej jest tego zamku.
OdpowiedzUsuń… a wydawało mi się, że w Pokrzywnie jest słabo tymczasem w porównaniu z Szubinem jest nieźle.
OdpowiedzUsuń