niedziela, 8 października 2017

BRZEŚĆ KUJAWSKI - Relikty Zamku Królewskiego z XIV w. (woj.kuj.- pomorskie, pow.włocławski)


Widok od północnego wschodu.

Kilkukrotnie przejeżdżając przez Brześć Kujawski, nigdy nie miałem czasu aby wstąpić w miejsce, w którym kiedyś znajdował się Zamek Królewski. W końcu postanowiłem to zmienić ... 
Ów zamek, powstał w południowej części miasta za panowania Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Podczas konfliktów zbrojnych z zakonem krzyżackim, obiekt pełnił również rolę obiektu nadgranicznego. Gdy w drugiej połowie XV wieku, warownia zatraciła swoje znaczenie militarne została siedzibą starostów.  Zamek przeszedł wtedy rozbudowę, co przyniosło dobudowanie dwóch, jednokondygnacyjnych domów mieszkalno gospodarczych. 
Zamek najbardziej ucierpiał podczas wojen ze Szwecją w XVII stuleciu, przez co popadł w ruinę. Na początku XIX wieku, będąc pod zaborem pruskim, obiekt został rozebrany. Następnie na jego gotyckich fundamentach wzniesiono budynek z przeznaczeniem na więzienie, którego bryła została niezmieniona do dnia dzisiejszego. Po jego likwidacji, w roku 1918 obiekt został przekształcony na szkołę, która istniała do końca lat 80- tych XX stulecia. Następnie do około 2012 roku w budynku mieścił się jeszcze urząd pocztowy, biblioteka publiczna oraz Ośrodek Doradztwa Rolniczego. 
Do chwili obecnej z dawnego założenia zamkowego pozostały tylko przebudowane piwnice, fragmenty przyziemia oraz zachowane relikty murów, ukryte w budynku gospodarczym.


Widok od północy.





















Poniżej przedstawiam rekonstrukcję zamku w średniowieczu (źródło: Leksykon Zamków w Polsce)








1. Główny Dom Zamkowy
2. Budynek bramny
3. Wieża 
4. Mury obwodowe
5. Dziedziniec
6. Budynki mieszkalno       gospodarcze

7.  Fosa
8. Przygródek





Dawny zamek zbudowany został na planie czworoboku i składał się z trzykondygnacyjnego domu zamkowego, budynku z bramą wjazdową usytuowaną od strony wschodniej, z cylindrycznej głównej wieży znajdującej się w południowo -  wschodnim narożniku oraz budynków gospodarczych. Zamek był również połączony z fortyfikacjami miejskimi.


Widok od północnego zachodu.


Widok wzgórza zamkowego od południowego wschodu.

Obecnie obiekt wystawiony jest na sprzedaż.
Relikty po zamku znajdują się przy ulicy Dubois 10. Od centrum Płocka oddalone są ok. 65 km.

Chciałbym również podziękować Panu Kazimierzowi Andrzejewskiemu za pomoc w uzupełnieniu i potwierdzeniu informacji.


Bibli0grafia: 
Leszek Kajzer, Stanisław Kołodziejski, Jan Salm - "LEKSYKON ZAMKÓW W POLSCE". Wydawnictwo "ARKADY"  Warszawa 2010

3 komentarze:

  1. Super Panie Tomku. Brześć Kujawski to małe spokojne miasteczko. Mam z nim bardzo miłe wspomnienia, ale o zamku nie było żadnej mowy. Nikt nie napisał książki, nie było reklamy ot taki niepozorny budynek, Chodziłam tam do biblioteki ( chyba była na drugim piętrze, nie pamiętam to było dawno).Opis pierwsza klasa, myślę że mieszkańcy byliby zachwyceni czytając cząstkę historii swojego miasta. Moja rodzina będzie dumna z tej relacji, którą na pewno przekażę. Bardzo dziękuję. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Kilka razy przejeżdżałem przez Brześć Kujawski, raz nawet zatrzymałem się na dłuższą chwilę by zobaczyć kilka miejsc (głównie pozostałości XIV-wiecznych murów). Muszę jednak przyznać, że o zamku nie miałem bladego pojęcia choć sam budynek kojarzę wzrokowo. A tak z innej beczki, to będąc w okolicy warto podjechać kilka kilometrów na zachód do Redecza Krukowego, jest tam Kujawskie Muzeum Oręża, Nauki i Techniki - ilość nagromadzonych zbiorów potrafi przytłoczyć. ;)

    Pozdrawiam,
    Damian

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Damian. Ty nie wiedziałeś o "zamku", ja natomiast o tym Muzeum, o którym napisałeś. Dobrze wiedzieć, przy nadarzającej się okazji warto byłoby odwiedzić. Dzięki za namiar. Pozdrawiam.

      Usuń