niedziela, 30 kwietnia 2017

PRABUTY - Relikty Zamku Biskupów Pomezańskich (woj.pomorskie, pow.kwidzyn)



Widoczne relikty skrzydła Domu Głównego oraz panorama jeziora Liwieniec.



Zamek w Prabutach, jak wiele innych warowni krzyżackich, został wzniesiony na miejscu pruskiego grodu. Budowa murowanego zamku, usytuowanego na wysokim wzniesieniu została rozpoczęta w roku 1276, a jej fundatorem był prawdopodobnie biskup Albert. Warownia cały czas była rozbudowywana, ale ostatecznie budowę zamku ukończono w roku 1345.
Dzięki pracom wykopaliskowym i zabezpieczającym, prowadzonym od roku 2004 na terenie dawnej rezydencji biskupiej, możemy obecnie oglądać: dolny mur oporowy, mur obwodowy zamku, odsłonięte fragmenty zarysów warowni oraz zachowane piwnice zachodniego skrzydła głównego z gotyckimi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Również przetrwały, obecnie niedostępne dwie piwnice: w skrzydle północnym, nad którą prawdopodobnie znajdowała się wieża (obecnie teren prywatny) oraz pomieszczenie piwniczne w skrzydle południowym. Niestety mi do piwnic wejść się nie udało z powodu zamkniętej kraty, może następnym razem...


Widoczne fundamenty skrzydła głównego (zachodniego) z wejściem do piwnic.










Wejście do piwnic.






Widoczna na poniższych zdjęciach makieta, znajdująca się w miejscu dawnej warowni, przedstawia zamek, Konkatedrę Biskupów Pomezańskich, ratusz, bramy miejskie oraz rekonstrukcję rynku.

Widok od południowego wschodu.

Widok od północnego wschodu.

Widok od północy.

Zamek został wzniesiony na planie prostokąta, posiadając trzy skrzydła: zachodnie - jako dom główny, południowe i północne. Skrzydło wschodnie natomiast stanowił mur kurtynowy z wieżami w narożach i bramą wjazdową. Warownia posiadała dwa wjazdy. Główny znajdował się od strony południowej oraz drugi, jako dodatkowy od strony wschodniej. Od wschodu oraz południowego wschodu znajdowała się fosa, która oddzielała warownię od miasta. Skrzydło zachodnie zamku było połączone galerią, wspartą na arkadach z wieżą danskerową, wysuniętą w stronę jeziora. W narożniku północno - zachodnim, prawdopodobnie znajdowała się również wieża.
Zewnętrzny mur oporowy założenia zamkowego połączony był z fortyfikacjami miasta.







                 

                                                                                
Na zdjęciach poniżej widoczny fragment muru obwodowego zamku oraz międzymurze.   

















Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem, wojska polskie nie dotarły do Prabut, co uchroniło zamek przed ewentualnym zniszczeniem. Najlepsze lata świetności warownia biskupów pomezańskich odnotowała w latach 1501- 1521, za rządów biskupa Hioba von Dobeneck, w którym kwitło wówczas życie naukowe i kulturalne.

Zamek pozostawał rezydencją biskupów aż do sekularyzacji zakonu, czyli do roku 1525. Później został jedną z wielu siedzib księcia pruskiego a następnie starosty. Zamek był wielokrotnie niszczony a przede wszystkim nękany przez pożary. Pierwsze pożary miały miejsce w roku 1414 i 1422, w czasie tak zwanej wojny głodowej, wywołane przez wojska Władysława Jagiełły. Następny duży pożar, który spustoszył nie tylko zamek, ale również i miasto był w roku 1688. W ocalałych obiektach zamkowych mieściły się koszary wojskowe, lazaret, spichlerz oraz mieszkania urzędników sądowych. W roku 1787 był kolejny pożar, i na tyle poważny, iż zdecydowano o rozbiórce warowni. Obecnie pozostałości warowni są zabezpieczone jako trwała ruina i są ogólnodostępne dla zwiedzających.




Wzniesienie, na którym znajdują się pozostałości zamku jest również doskonałym punktem widokowym, z którego możemy podziwiać piękną panoramę jeziora Liwieniec, dawniej zwane Zamkowym.
W promieniu 25 km.od ruin zamku w Prabutach, znajdują się również krzyżackie zamki w Sztumie, Kwidzynie, Przezmarku oraz Szymbarku. Pozostałości zamku znajdują się przy ulicy Miłej 2.
Ruiny znajdują się w odległości 170 km od Płocka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz