Widok ruin zamku od północnego wschodu. |
Zamek w Inowłodzu został wzniesiony w latach 1356 - 1366 przez króla Kazimierza Wielkiego i pełnił funkcję obrony komory celnej oraz przeprawy przez rzekę. Pierwszym odnotowanym kasztelanem pełniącym obowiązki na zamku był Piotr Tłuk ze Strykowa, zaufany urzędnik króla Władysława Jagiełły. Następnie zamek był własnością Jana i Abrahama Niemirów - Nowodworskich herbu Nałęcz, lecz w roku 1393 Władysław Jagiełło postanowił wykupić zamek, ze względu na jego ważne położenie strategiczne, przywracając mu w ten sposób własność królewską.
Wejście do zamku. Widok od południa. |
Elewacja wschodnia zamku. |
Poniżej makieta ruin zamku w Inowłodzu.
Poniższe zdjęcia przedstawiające przekształcenia warowni na przestrzeni dwóch stuleci, wykorzystałem z tablicy informacyjnej znajdującej się przy zamku.
Wygląd zamku w XIV w. |
Wygląd zamku w XVI w. |
W roku 1515 zamek przeszedł na własność zamożnego polskiego rodu Drzewickich herbu Ciołek, a w wieku XVII właścicielami warowni została rodzina Lipskich herbu Łada. Zamek w swej historii był również kilkukrotnie przebudowywany. W latach 1655 - 1657 podczas wojny ze Szwecją, zamek został zniszczony tracąc swoje funkcje obronne, przez co zaczął popadać w ruinę. Warownia nie została odbudowana przez następne kilkaset lat, a dodatkowo w XIX stuleciu do zniszczeń przyczyniła się rozbiórka murów oraz budynków zamkowych.
Widok z wieży zamkowej na dziedziniec .
Na dziedzińcu.
Wejście z kartuszem herbowym. |
Pomieszczenia zamkowe.
W latach 2008 - 2012 ruiny zamkowe zostały poddane częściowej odbudowie oraz pracom rekonstrukcyjnym.
W
ramach inwestycji odbyła się konserwacja ruin zamku oraz częściowa
rekonstrukcja wybranych elementów dawnej struktury, a także adaptacja
części możliwych do pozyskania pomieszczeń. Uroczyste otwarcie zamku nastąpiło 15 czerwca 2013 roku.
Widok od południowego zachodu. |
Ruiny warowni znajdują się przy ulicy Zamkowej. Wejście na teren ruin jest wolny. W zamku swoją siedzibę mają Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu wraz z Gminną Biblioteką Publiczną oraz Punkt Informacji Turystycznej.
Będąc w Inowłodzu warto również zobaczyć późnogotycki kościół p.w. św.Michała Archanioła, dawną synagogę z XIX wieku a w szczególności romański kościółek św.Idziego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz