niedziela, 3 lipca 2016

KUROZWĘKI - Pozostałości zamku z XIV w. (woj.świętokrzyskie, pow.staszowski, gm. Staszów)
















Front pałacu od południowego - zachodu.


Pałac w Kurozwękach posiada bogatą i ciekawą historię. W XIV w. na początku był rycerskim zameczkiem i należał do rodziny Kurozwęckich herbu Poraj. W XVI wieku a dokładnie w roku 1521 przeszedł na własność rodziny Lanckorońskich herbu Zadora, którzy stopniowo zaczęli zmieniać jego wygląd na dwór obronny. Kiedy ostatni z rodu Lanckorońskich umarł bezdzietnie, pozostawił majątek żonie, Annie z Dembińskich herbu Rawa, która w roku 1752 ponownie wyszła za mąż za Macieja Sołtyka, wnosząc Kurozwęki w posagu.





Wtedy to obronna budowla zaczęła być przekształcana na barokową rezydencję, która zupełnie zmieniła jej charakter. Wówczas dobudowana została elewacja frontowa, podniesiono poziomy pomieszczeń oraz modernizacji uległy wnętrza pałacowe. 


Tył pałacu z widocznymi pozostałościami zamku.


Fronton pałacu z tarczami herbowymi właścicieli.


W 1833 roku Emilia Sołtyk poślubia Pawła Popiela herbu Sulima i od tej pory zaczyna się okres przynależności pałacu do rodziny Popiel. We wrześniu 1944 roku pozostałą rodzinę Popielów zmuszono do opuszczenia majątku, a wszystkie budynki i grunty zostały przejęte przez państwo. W roku 1989 w Kanadzie odbył się rodzinny zjazd rodziny Popielów, który był okazją do wszczęcia starań o odzyskanie majątku. W 1991 roku ruina pałacu i część parku zostały odkupione od państwa i powróciły w ręce spadkobierców ostatnich przedwojennych właścicieli. Za zgodą rodziny posiadłość objął Jan Marcin, który w związku z tym przeniósł się z emigracji do Polski.



                                                              

Na zdjęciach powyżej widzimy pawilon wschodni, który powstał w drugiej połowie XVIII wieku i prawdopodobnie pełnił kiedyś funkcje herbaciarni lub pawilonu myśliwskiego. Obecnie w oficynie znajdują się dwa apartamenty z kominkiem oraz salon konferencyjny.


Wewnętrzny dziedziniec  pałacu. 

Chciałem też zauważyć, że zamek Kurozwęcki, przebudowany w XVIII wieku na pałac, nigdy w swej długiej historii nie został sprzedany tylko był zawsze dziedziczony. 
Wnętrza kurozwęckiego Pałacu udostępnione są do zwiedzania z przewodnikiem, który zapoznaje turystów z historią pałacu oraz zamieszkujących go rodów, a także z aktualnymi ciekawostkami.
                                                                                
                                                                            

                                                            
                                                    
                                                                        
        

Kaplica

W piwnicach pałacu zorganizowana została salka muzealna, w której obejrzeć można reprodukcje broni rycerskiej oraz zabytki znalezione podczas prowadzonego od 2000 roku odgruzowywania i porządkowania piwnic zamkowych.


... przed zejściem do piwnic.


Piwnice - sklepienia.
Piwnice.
     
                                                                              
         



Dodatkowo na terenie zespołu pałacowo - parkowego istnieje jeszcze wiele  innych atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych. Znajduje się tu hodowla  bizonów, do których za drobną opłatą możemy podjechać wozem ciągniętym przez traktor. Oprócz tego jest jeszcze mini zoo, w którym są świnki wietnamskie, lamy, osiołki, kozy itp. oraz plac zabaw. Ofertę pałacu uzupełnia stadnina koni oferująca amatorom jazdy wiele atrakcji.

 Miejsce, które szczerze mogę polecić wszystkim bez względu na wiek, gdyż każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie.                         

Kurozwęki położone są przy drodze nr. 765, między Szydłowem a Staszowem.                           

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz