poniedziałek, 7 listopada 2016

RADZIKI DUŻE - Ruiny zamku rycerskiego z XIV lub XV w.(woj. kuj. - pomorskie, pow.rypiński, gm.Wąpielsk)




Widok ruin zamku od zachodu.


Dokładna data budowy zamku nie jest znana, gdyż istnieją dwie wersje. Jedna mówi, że zamek był zbudowany w latach 1380 - 84 przez kasztelana dobrzyńskiego Andrzeja Ogończyka - Radzikowskiego, zaś druga, że w pierwszej połowie XV wieku przez rodzinę Radzikowskich. W rękach rodziny herbu Ogończyk, która z czasem zaczęła używać nazwiska Radzikowski, warownia znajdowała się do połowy XVI stulecia.
Poważnych zniszczeń zamek doznał podczas wojny trzynastoletniej (1454-1466), kiedy to został zdobyty i spalony przez Krzyżaków. Na początku XVI wieku nastąpiła odbudowa i przebudowa dotychczasowej warowni, nadająca jej cechy renesansowe. Niestety kres świetności zamku przyniosły wojny ze Szwecją. Wtedy to został opuszczony i popadł w ruinę. Na przełomie XVIII i XIX stulecia cegły pozyskiwane z ruin zamku były wykorzystywane również jako materiał budowlany.








Poniżej zamieszczam rekonstrukcję zamku (źródło: Leksykon Zamków w Polsce)




  




  1.  Dom Główny.
        2.  Mury obwodowe.
          3.  Budynek bramny.
4.  Dziedziniec.











Zamek w Radzikach Dużych umiejscowiony był na niewielkim wzniesieniu, które otaczała fosa. Składał się z piętrowego domu mieszkalnego znajdującego się w skrzydle wschodnim, wysuniętego przejazdu bramnego w skrzydle zachodnim oraz murów obwodowych wyposażonych w otwory strzelnicze. 


Widoczne skrzydło północne oraz fragment zachowanego skrzydła zachodniego.



Skrzydło zachodnie.


Zachowany otwór strzelniczy.


Widoczny północno -wschodni narożnik zamku.


Do chwili obecnej z zamku zachował się prawie pełen obwód murów zewnętrznych dochodzących maksymalnie do wysokości ok.8 metrów, posiadających otwory okienne oraz nieliczne już detale architektoniczne.



Trzy poniższe zdjęcia przedstawiają skrzydło południowe zamku.













Zdjęcia przedstawiają skrzydło wschodnie warowni z zachowanymi otworami okiennymi oraz prawdopodobnie wykuszem ustępowym.








Prawdopodobnie w tym miejscu znajdował się wykusz ustępowy.


Ruiny zamku znajdują się na terenie gimnazjum im. Tony'ego Halika, mieszczącym się w XIX wiecznym dworze rodziny Przeciszewskich.
Dodatkową motywacją aby odwiedzić ruiny zamku oraz dwór, są także ruiny XVIII - wiecznego pałacu z zachowanymi w wewnątrz polichromiami, znajdujące się w miejscowości Radziki Małe oddalonej zaledwie o 2 km.
Ruiny rycerskiej siedziby w Radzikach Dużych znajdują się w odległości  ok. 90 km. od Płocka.

























































































































4 komentarze:

  1. Okolice Rypina na zawsze będą mi się kojarzyły z malowniczymi bezdrożami i zapomnianymi cmentarzami ewangelickimi. Zamek w Radzikach Dużych i Golubiu-Dobrzyniu + wertepy pomiędzy mam wstępnie zaplanowane na koniec listopada, zobaczymy co z tego wyjdzie. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zbliża się koniec listopada, więc niebawem ruszysz w zaplanowaną podróż po zamkach. Trzymam kciuki za wyjazd. Po przyjeździe pochwal się wrażeniami z pobytu. Pozdro :)

      Usuń
    2. Jak mówiłem, tak zrobiłem. Poza zamkami zahaczyłem jeszcze o kilka innych miejsc, generalnie okolica bardzo mi się spodobała, chociaż bardziej rozbabranej dorgi z Wrocek do Radzików nie mogłem wybrać, ale winę zrzucam na miejscową firmę zajmującą się pozyskiwaniem kruszywa - przez kilka kilometrow jedzie się rzeką błota. ;)

      No to się chwalę: http://damian211289.blogspot.com/2016/11/dwa-zamki-i-wieza.html

      Usuń
  2. Malownicze krajobrazy. Interesujące ruiny. Podobne znalazłem na Podkarpaciu :). Na wiosnę planuję wycieczkę do Rypina.

    OdpowiedzUsuń