niedziela, 18 października 2015

OPOCZNO - Relikty Zamku Królewskiego z XIV w. (woj.łódzkie, pow.opoczyński)



Widok od północnego - zachodu.

Niestety niewiele wiemy o pierwotnym wyglądzie oraz dokładnym czasie powstania zamku w Opocznie, gdyż nie został on zbadany przez archeologów oraz nie przeprowadzono jego analizy architektonicznej. Dodatkowe trudności spowodowała swobodna odbudowa warowni przez kolejnych właścicieli.
Prawdopodobnie w latach 1360 - 1365 król Kazimierz Wielki ufortyfikował Opoczno i wzniósł zamek, który był typowym zamkiem miejskim, wchodzącym w skład fortyfikacji miasta. Powstał na planie prostokąta w południowym narożniku murów miejskich. Składał się z budynku mieszkalnego oraz narożnej wieży.


Widok od południowego - zachodu.

Widok od północy.

W roku 1599 przebito nową bramę miejską, która powstała w zewnętrznym murze zamkowym. Fakt przebicia muru i przeprowadzenie przez teren dziedzińca zamkowego ulicy, świadczy o upadku znaczenia zamku i zatraceniu jego walorów obronnych. Niestety podczas najazdu szwedzkiego w roku 1655 zamek został zniszczony i przetrwał w ruinie do drugiej połowy XIX stulecia. Na szczęście budowlę odbudowano, a zamkowa wieża w XVIII wieku zaczęła pełnić rolę więzienia dla mieszkańców Opoczna. Pod koniec XIX wieku, zrujnowana warownia została odbudowana z wykorzystaniem starych fundamentów. Niestety swobodna rekonstrukcja zatarła pierwotny wygląd obiektu i jedynie nawiązuje do dawnego usytuowania zamku. W latach 20. XX wieku nadano mu wystrój neorenesansowy. Do chwili obecnej zachowały się jedynie piwnice noszące ślady średniowiecznego budownictwa.




Obecnie w zamku znajduje się siedziba Muzeum Regionalnego w Opocznie, które zostało utworzone w 1976 roku. Muzeum  posiada zbiory z zakresu etnografii, historii oraz archeologii.
Zamek znajduje się przy Placu Zamkowym 1.

środa, 14 października 2015

SOCZEWKA - Dwór z XIX w.(woj.mazowieckie, pow.płocki, gm.Nowy Duninów)
























Fasada dworu. Widok od wschodu.

Dwór został pobudowany w połowie XIX wieku dla warszawskiego bankiera Jana Epsteina, który zakłada w Soczewce jedną z największych w Królestwie Polskim Fabrykę Papieru. Dla potrzeb fabryki, w wyniku spiętrzenia wód Skrwy Lewej, stworzono sztuczny zbiornik wodny - Jezioro Soczewka, którego długość wynosi 2200 m. i szerokość ok. 300 m.


 




 


Dwór jest murowany, parterowy, posiadający piętrowy ryzalit, który przykryty jest dwuspadowym dachem. W kondygnacji dolnej ryzalitu znajduje się czterofilarowy podcień, który poprzedza wejście, obok którego mieści się kolejne wejście, które poprzedza dwufilarowy ganek.


Ryzalit w elewacji frontowej.




 Na elewacji zachodniej dworu, od strony parku znajduje się również niewielki ganek. Prawdopodobnie obiekt posiada również piwnice sklepione kolebkowo. W latach 1941 - 1942 dwór został rozbudowany. 


Widoczna elewacja zachodnia.


Dwór otacza park krajobrazowy ze szpalerem lipowym i okazami starych modrzewi. Niestety obiekt zatracił swoje cechy stylowe. Obecnie jest własnością prywatną. Jak sięgam pamięcią, od wielu lat jest remontowany. Dwór znajduje się przy drodze krajowej nr. 62 i oddalony jest centrum Płocka o 12 km.


sobota, 10 października 2015

ZABYTKI W PŁOCKU - Kamienica "Dom pod Opatrznością"



Jednopiętrowa, klasycystyczna kamienica z mieszkalnym poddaszem została wzniesiona w latach 1828 - 1832 dla radnego Jana Lisieckiego według projektu znanego architekta Jakuba Kubickiego. 
 
Fasada główna. Widok od wschodu..

Budynek ze względu na dekorację tympanonu, w którym znajdują się dwie płaskorzeźby przedstawiające postacie kobiet i biblijne "oko opatrzności", zwany jest "Domem pod Opatrznością". Kamienica posiada dwa frontony. Główny, bardziej ozdobny znajduje się od strony wschodniej, czyli od placu Narutowicza oraz drugi skromniejszy, od ulicy Grodzkiej. W XIX wieku i na początku XX , obiekt pełnił funkcje mieszkalne, a jego część parterowa od ul. Grodzkiej - handlowe. 




W styczniu 1930 roku właścicielem budynku zostało Towarzystwo Naukowe Płockie, które miało przeznaczyć obiekt na muzeum. Funkcję muzeum budynek pełnił aż do roku 1976, kiedy to przeniesiono do niego Bibliotekę im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego. Biblioteka posiada cenne zbiory, które zawierają liczne starodruki jak np. dzieło Mikołaja Kopernika z 1543 roku pt."O obrotach sfer niebieskich" oraz jedyną w kraju kolekcję 80 grafik Goi.




 Kamienica znajduje się przy placu Narutowicza 2.