środa, 30 września 2015

ŁANIĘTA - Pałac z XIX w. (woj.łódzkie, pow.kutnowski)























 Widoczny podjazd z głównym wejściem.

Pałac w Łaniętach został wzniesiony prawdopodobnie około połowy XIX wieku, powstając z przebudowy rezydencji dworskiej na pałac. Posiada on cechy klasycyzmu i neogotyku. Obiekt jest piętrowy i podpiwniczony, zbudowany na planie prostokąta, którego elewacje zdobione są  boniowanymi  narożnikami. Pośrodku elewacji frontowej znajduje się pozorny ryzalit zaznaczony pilastrami toskańskimi podtrzymującymi trójkątny szczyt.Natomiast elewacje boczne rozczłonkowane są potężnymi pilastrami z ostrołukowymi płycinami pomiędzy nimi.




Widok od wschodu na fasadę pałacu.

Widok z podjazdu na "zameczek".


Na poniższym zdjęciu widzimy drugie wejście w elewacji północnej obiektu, które wyróżnia się wachlarzowatymi schodami.

Widok od północnego - zachodu.


W parku krajobrazowym otaczającym pałac znajduje się także dawna pałacowa oficyna, zwana "zameczkiem". Obiekt podobnie jak pałac zbudowany został prawdopodobnie w połowie XIX wieku i później jeszcze był kilkakrotnie przekształcany. Zameczek jest piętrowy, pobudowany z cegły, zwieńczony attyką z krenelażem, posiadający również od wschodu charakterystyczną, czworoboczną wieżę. Elewacja północna zameczku rozczłonkowana jest przyściennymi kolumnami toskańskimi.


Dawna oficyna pałacowa tzw. "zameczek".

Widok od wschodu.
Widok od północnego - wschodu.


Neogotycki zameczek od strony głównej alei, prowadzącej od bramy.



Wjazd do zespołu pałacowo - parkowego prowadzi przez bramę główną, znajdującą się w zachodniej części parku przy trasie kutnowskiej.


Wejście na teren zespołu pałacowo - parkowego jest darmowe. Właścicielem całego założenia jest Urząd Gminy w Łaniętach. Również zauważyłem, że obecnie pałac służy jako budynek mieszkalny. Oba obiekty znajdują się w odległości 45 km. na południowy - zachód od Płocka, przy drodze Gostynin -  Krośniewice.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz