Szczyt wzgórza, na którym w XI - XIV w. istniał gród kasztelański obecnie nosi nazwę "Góra Zamkowa". W roku 1228 osadzony tu został przez księcia Konrada Mazowieckiego zakon rycerski Braci Dobrzyńskich, którzy 5 lat później połączyli się z Krzyżakami. W roku 1235 wrócił w ręce książąt polskich, którzy posiadali go do 1329 roku. Ponownie w rękach krzyżackich był do roku 1343. Później był lennem Władysława Opolczyka, który w 1392 roku oddał go w zastaw krzyżakom. W roku 1404 ponownie powrócił we władanie polskie.
Widok od ul: Farnej. |
Widok z zachodniej części wzniesienia. |
W 1409 roku został oblężony przez krzyżaków. Gród dobrzyński bronił ówczesny starosta Jan z Płomian, ale niestety podpalone drewniane założenie nie mogł0 długo stawiać oporu. Ostatecznie zostało zdobyte, obrońcy zginęli a obiekt zniszczono i spalono.
Góra dzieli się na dwie nierówne części przedzielone wąskim rowem. W części zachodniej widoczne są zarysy majdanu, a całość założenia otoczona jest suchą fosą . Do dzisiaj na wyższej, wschodniej części Góry Zamkowej możemy oglądać pozostałości fosy, obelisk upamiętniający obrońców grodu oraz krzyż żeliwny, który stanął w maju 1926 roku.
... pod Górą Zamkową. |
Idąc ulicą Farną w stronę wzgórza zamkowego, po lewej stronie zobaczymy również zachowany fragment kościoła farnego pochodzącego z XIV wieku oraz wmurowaną tablicę pamiątkową, przypominającą o bohaterskiej obronie ''zamku'' przed atakiem wojsk Krzyżackich.
Obecnie z całego założenia pozostała zaledwie 1/3 tego wzniesienia, pozostała osunęła się do Wisły.
Na Górę Zamkową w Dobrzyniu dotrzemy ulicą Farną, która odchodzi od Placu Wolności. Grodzisko jest położone w odległości około 150 metrów na południe od miasta a od Płocka oddalone jest o 32 km.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz