Wieża zamkowa. |
Na miejscu drewnianego grodu w XIV wieku wzniesiono zamek. Pozostałości średniowiecznego zamku biskupiego są położone na wzgórzu nad doliną rzeki Iłżanki, na wschód od miasta. Jego fundatorem był biskup krakowski Jan Grot. Warownię zbudowano z kamienia na planie zbliżonym do trójkąta z wjazdem przez drewniany zwodzony most od strony zachodniej. We wschodnim narożniku murów stała wieża ostatniej obrony a dziedziniec utworzyły mury obwodowe. Górujący nad okolicą zamek zapewniał jej bezpieczeństwo i był także ośrodkiem administracyjnym dóbr biskupich oraz siedzibą starosty i sądu.
Wieża zamkowa z punktem widokowym.
|
Pozostałości Zamku Górnego. |
W drugiej połowie XIV wieku za czasów biskupa Floriana Mokrska zamek rozbudowano. Z polecenia biskupa miasto otoczono murami obronnymi i połączono z nimi twierdzę. Odbudowano przedzamcze i przeznaczono je na cele gospodarcze. W 1588 roku wielki pożar mocno uszkodził zamek. Przy okazji prac remontowych zmodernizowano system obronny zamku, wznosząc fortyfikacje typu bastejowego a przedzamcze przekształcono w Zamek Niski.
Druga połowa XVII wieku to okres potopu szwedzkiego. Wycofując się z miasta w 1656 roku wojska szwedzkie spaliły zabudowania miejskie oraz warownię. Opuszczony i pozbawiony opieki zamek zaczął popadać w ruinę. Do chwili obecnej ocalała dobrze zachowana i wyremontowana wieża oraz fragmenty murów przyziemia i ślady zamkowych wież. Na szczycie wieży ustawiono niezbyt pasujący do zamku
szklany daszek w formie parasola.
Widok z wieży na resztki Zamku Górnego. |
W roku 2012 rozpoczęły się prace związane z częściową rekonstrukcją oraz konserwacją południowej części zamku oraz zadaszeniem rewitalizowanych pomieszczeń. Osobiście jestem bardzo ciekaw końcowego efektu. (swoje zdjęcia wykonałem przed rewitalizacją).
Iłża leży przy drodze krajowej nr. 9 Radom - Ostrowiec Świętokrzyski. Ruiny są widoczne z daleka a wejście do nich znajduje się przy ulicy odchodzącej z głównej drogi przy zakręcie pod Górą Zamkową.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz