Dwór zbudowany został w latach siedemdziesiątych lub osiemdziesiątych XIX wieku w stylu "willi szwajcarskiej" zapewne dla pisarza i działacza rolniczego Adama Szczepana Dunin - Mieczyńskiego. Od roku 1890 Pepłowo należało do rodziny Lasockich, a ostatnimi właścicielami byli Zofia i Józef Lasoccy. Niestety po zakończeniu II wojny światowej dwór zaczął popadać w ruinę.
Poniżej zamieszczam zdjęcie dworu w stanie silnie zdewastowanym (źródło: Zabytki Budownictwa Na Mazowszu Płockim)
W latach 90-tych XX stulecia, posiadłość została wykupiona przez prywatnych właścicieli, którzy odrestaurowali dwór i przywrócili założeniu dawną świetność.
Teren wokół dworu był szczelnie ogrodzony, dlatego zdjęcia wykonane są niestety zza ogrodzenia. Przed wejściem głównym zauważyć można rozstawione niewielkie rusztowanie, widocznie związane z drobnymi pracami (malarskimi?).
Cały dwór pobudowany jest z cegły, na podmurówce z granitu, parterowy z mieszkalnym poddaszem. Od frontu znajduje się ryzalit poprzedzony gankiem o czterech kolumnach i tarasem na piętrze. Nietypowym rozwiązaniem jest umieszczenie elewacji frontowej po stronie jednego z krótkich boków budowli wraz z wejściem głównym i portykiem. Taras pierwszego piętra posiada znacznie wysunięty przed lico elewacji, dwuspadowy daszek wsparty na dwóch smukłych kolumienkach.
Dwór otoczony jest jest resztkami parku krajobrazowego z 1906 roku, założonego według projektu Stefana Celichowskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz