środa, 7 stycznia 2015

KRUSZWICA - Pozostałości Zamku Królewskiego z XIV w.(woj.kuj.- pomorskie, pow.inowrocławski)





Pierwszą budowlą obronną w Kruszwicy był gród Goplan, który w połowie IX wieku został podbity przez Piastów. Po włączeniu do państwa pierwszych Piastów, ośrodek nie stracił na znaczeniu a wręcz przeciwnie, miasto rozbudowano i otoczono drewniano - ziemnymi umocnieniami. Po zajęciu Pomorza przez Krzyżaków Kruszwica była miastem granicznym. Podczas jednego z najazdów została zdobyta i wraz z Kujawami trafiła pod panowanie krzyżackie. Kazimierz Wielki wkrótce po objęciu władzy rozpoczął starania o odzyskanie utraconych ziem. Dopiero po pokoju kaliskim w 1343 roku  Polska odzyskała Kujawy i wkrótce potem z inicjatywy króla na miejscu starego grodu wzniesiono gotycki zamek, otoczony wysokimi i grubymi murami.



Widok z dziedzińca zamkowego.


W jednym z narożników stała sześciokondygnacyjna wieża, miejsce ostatniej obrony. Wjazd prowadził od strony zachodniej a w pobliżu wzniesiono kolejną wieżę. Dziedziniec zamkowy początkowo zajmowały drewniane domy, później powstał murowany budynek.





Poniższe zdjęcie z "Mysiej Wieży" przedstawia zachowane relikty fundamentów dawnych murów obwodowych zamku. Zdjęcie wykonałem w 2o1o roku czyli przed nadbudową pozostałości fundamentów.


Po zakończeniu wojny trzynastoletniej i zawarciu drugiego pokoju toruńskiego w 1466 roku Polska odzyskała Pomorze i ziemię dobrzyńską. Kruszwica przestała być warownią graniczną i ulokowano tu siedzibę kasztelanii i starostwa niegrodowego. W XVI wieku warownia dwukrotnie ucierpiała podczas pożaru, podjęto więc prace remontowe i modernizacyjne, podczas których wzniesiono nowe budynki oraz przebudowano bramę, by przystosować ją do walki z użyciem broni palnej. 




Po raz kolejny zamek spłonął w 1657 roku podczas odwrotu wojsk szwedzkich. Niestety warowni już nie odbudowano, pozostała źródłem materiałów budowlanych dla okolicznych mieszkańców. W XVIII wieku pruska administracja nakazała rozbiórkę zamkowych murów, zachowała się jedynie wieża, którą udostępniono do zwiedzania w roku 1896. Gdy odrestaurowano ją po drugiej wojnie światowej została ponownie miejscową atrakcja turystyczną. Do chwili obecnej oprócz wieży, zachowały się niewielkie fragmenty murów oraz fundamenty domu mieszkalnego.




Kruszwica leży 52 km. na południe od Torunia, przy drodze krajowej nr.62. "Mysia Wieża" znajduje się na szczycie wzgórza zamkowego przy ul. Podzamcze 1, nad jeziorem Gopło. Zwiedzanie wzgórza zamkowego wraz z dziedzińcem jest darmowe, jedynie wejście na wieżę jest płatne, w środku której znajduje się ekspozycja związana z historią zamku i miasta. Ze szczytu 32 metrowej wieży roztacza się piękny widok na jezioro i okolicę.



Widok na jezioro Gopło.
Po prawej stronie  fragment kolegiaty romańskiej św. Piotra i Pawła.


                                                   


                                                                                                        Rodzinny rejs po jeziorze Gopło...                                     


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz