poniedziałek, 7 grudnia 2015

ZABYTKI W PŁOCKU - Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela.


Pierwszy kościół p.w. św. Jana Chrzciciela powstał w roku 1756 i był obiektem drewnianym. 
Świątynia została wybudowana dla Zgromadzenia Ojców Reformatów (Franciszkanów) sprowadzonych do Płocka staraniem bp. sufragana włocławskiego F.Kanigowskiego. Fundatorką świątyni była m.in. Marianna Lasocka, córka podkomorzego Stefana Żuławskiego, która podarowała zakonnikom tereny folwarku rodziny Krasińskich. Już w dwa lata później, podjęto decyzję o budowie nowego, już murowanego kościoła w stylu późnego baroku, którego budowa trwała trzynaście lat. Aktu konsekracji kościoła dnia 14 czerwca 1789 roku dokonał sufragan płocki Wojciech Gadomski.


Widok od północnego - wschodu.

W latach 1773 - 1777 wzniesiony został również budynek klasztorny, najpierw drewniany, później murowany. W 1805 roku decyzją władz pruskich klasztor został zamieniony na szpital. W roku 1864 nastąpiła kasata zgromadzenia z powodu czynnego udziału zakonników w powstaniu styczniowym, a w budynkach klasztornych urządzono seminarium duchowne. W czasie II wojny światowej kościół i klasztor zostały zajęte przez oddziały SS, które urządziły w nich magazyny, co spowodowało, że znaczna część wyposażenia świątyni uległa wówczas poważnym zniszczeniom.
Od roku 1973 do dnia dzisiejszego, świątynia pełni rolę kościoła parafialnego.


Widok na fasadę świątyni.



Pierwotnie w elewacji frontowej przez wiele lat znajdowały się drewniane rzeźby św. Piotra i Pawła, które uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej. Po wojnie zastąpione zostały identycznymi rzeźbami wykonanymi z piaskowca.


 




Wnętrze kościoła. Ołtarz główny.



  Znajdujący się na skwerze przed kościołem pomnik - popiersie abpa. Antoniego Juliana Nowowiejskiego , autorstwa profesora Gustawa Zemły, poświęcił 7 czerwca 1991 roku podczas wizyty w Płocku papież Jan Paweł II.






Wewnątrz kościoła zachowało się również pierwotne wyposażenie m.in. ołtarze, konfesjonały i ambona pochodzące z lat 70 - tych XVIII stulecia.
Kościół poreformacki znajduje się przy ulicy abpa. A. J. Nowowiejskiego.

2 komentarze:

  1. Sprostowanie:
    dn. 5. czerwca 1991 r. popiersie bp. A. J. Nowowiejskiego pobłogosławił J.E. ks. abp kard. Józef Glemp, Prymas Polski; natomiast dwa dni później 7. czerwca J.Ś. Jan Paweł II modli się o beatyfikację płockich biskupów męczenników (abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bpa Leona Wetmańskiego) przed pobłogosławionym dwa dni wcześniej popiersiem, znajdującym się na placu Edwarda Jurgensa (przed kościołem parafialnym p.w. św. J. Chrzciciela i w pobliżu Wyższego Seminarium Duchownego).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobry wieczór. Dziękuję za sprostowanie Panie Marcinie, choć mnie to dziwi, gdyż korzystałem ze źródeł książkowych z Książnicy Płockiej im. W.Broniewskiego.
      Pozdrawiam.

      Usuń