Elewacja frontowa zamku. |
Zamek w Uniejowie zbudowano w latach 1360 - 1365 z polecenia arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii Skotnickiego na miejscu wcześniejszego założenia, zniszczonego w 1331 roku przez Krzyżaków. Warownia została wybudowana jako ogniwo kazimierzowskich twierdz granicznych, osłaniając dostęp do ziem polskich od północy przed Krzyżakami a od północnego zachodu przed Brandenburczykami.
Widok zamku od strony miasta. |
Zamek został pobudowany z cegły, na podmurówce z kamieni polnych na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Wzdłuż murów zachodnich stanął budynek mieszkalny a na zewnątrz muru wschodniego wzniesiono wieżę - stołp. Wjazd do warowni prowadził przez zwodzony most nad rzeką. Otoczenie z pozostałych stron fosami i mokradłami czyniły go zamkiem trudnym do zdobycia.
Poniżej zamieszczam rekonstrukcję zamku w XV w. wg. J. Salma (źródło:Leksykon Zamków w Polsce)
2. Wieże mieszkalne
3. Dom Główny
4. Kaplica
5. Dziedziniec
6. Stołp
7. Międzymurze
W czasie wojny trzynastoletniej na zamku przechowywano skarbiec arcybiskupów gnieźnieńskich - m.in. relikwie św. Wojciecha, pastorały, lichtarze, monstrancje i kielichy. W połowie XV wieku przebudowano zamek w celu dostosowania go do użycia broni palnej. Wzniesiono dwie baszty, które miały strzec budynku mieszkalnego. Pod koniec XV wieku Uniejów był sceną walk między rodzinami arcybiskupa Zbigniewa Oleśnickiego i Mikołaja Kośmidera, które skończyły się zniszczeniem warowni. Dodatkowe zniszczenia zamku powstały podczas groźnego pożaru w 1525 roku. W XVI wieku dwór arcybiskupi został przeniesiony do zamku w Łowiczu, a Uniejów zaczął tracić na znaczeniu.
Widok od południowego - wschodu. |
Zamek przekształcono w renesansową rezydencję, zlikwidowano międzymurza, wzniesiono nowy budynek mieszkalny, wyrównano wysokości wszystkich skrzydeł a wjazd ozdobiono barokowym portalem. Niestety w wyniku przebudowy zamek zatracił swoje walory obronne. W XVII wieku rezydencja ucierpiała podczas potopu szwedzkiego i rokoszu Lubomirskiego. Częściową restaurację niszczejącego zamku przeprowadzono w 1745 roku. Po drugim rozbiorze Polski dobra arcybiskupie przeszły na własność państwa pruskiego i część zamku zaadaptowano dla mieszkania dla dzierżawców. Po upadku Napoleona Uniejów wszedł w skład Królestwa Polskiego. W roku 1836 rząd carski podarował siedzibę generałowi Aleksandrowi Tollowi za zasługi, który wraz z rodziną zamieszkiwał tu do końca I wojny światowej. Nowy właściciel szybko przystąpił do remontu rezydencji. Do skrzydła zachodniego dobudowano taras a wokół zamku założono park krajobrazowy. Po I wojnie światowej warownia przeszła w ręce polskie, będąc w okresie międzywojennym prywatnym pensjonatem dla bogatych kuracjuszy, natomiast w czasie II wojny światowej pełnił funkcje magazynu. W latach 1956 - 1967 przeprowadzono konserwację zamku i urządzono w nim hotel, a wnętrza udostępniono zwiedzającym.
Na poniższym zdjęciu widzimy barokowy portal bramny, nad którym znajdujące się okna, posiadają jeszcze pozostałości widocznych gotyckich łuków.
Portal bramny. |
Poniższe cztery zdjęcia przedstawiają dziedziniec zamkowy oraz pozostałości kaplicy.
Elewacja zachodnia. Widok na dwie baszty mieszkalne od strony parku. |
Widok z wieży. |
Uniejów leży ok. 55 km. na północny zachód od Łodzi, przy drodze nr.72 i 473 a sam zamek znajduje się przy ul. Zamkowej. Obiekt można zwiedzać w ograniczonym zakresie, ze względu na jego hotelowy charakter, natomiast wstęp do parku i na dziedziniec jest wolny. Tuż obok zespołu zamkowo - parkowego znajduje się uzdrowisko termalne, w którym występują gorące (68 st.C) solanki lecznicze wydobywane z głębokości ponad 2 km, plaża z bezpiecznym placem zabaw dla dzieci oraz Kasztel Rycerski, którego największą atrakcją są Łaźnie Kasztelańskie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz