sobota, 12 grudnia 2015

OPINOGÓRA GÓRNA - Pałacyk neogotycki z 1843 r.(woj.mazowieckie, pow.ciechanowski)

























Widok od południowego zachodu.


Romantyczny pałacyk w Opinogórze powstał w latach 1828 - 1843 i był prezentem ślubnym generała Wincentego Krasińskiego dla swojego syna, poety Zygmunta Krasińskiego i jego żony Elizy Branickiej. Pałacyk opinogórski ze względu na swój wysmukły kształt wieży i blankowany mur przed podjazdem nadają mu charakter budowli obronnej i dlatego nazywany jest często "Zameczkiem". W 1894 roku obiekt został przekształcony i odnowiony przez architekta Józefa Hussa dla wnuka poety, Adama Krasińskiego. Obiekt restaurowany był jeszcze w roku 1912. Zniszczony w czasie I i II wojny światowej doczekał się ponownej restauracji w latach 1958 - 1960 oraz w latach 1973 - 1974. Od roku 1961 w pałacyku mieści się Muzeum Romantyzmu.


Widok od południowego wschodu.


Pałacyk jest budowlą parterową, wysoko podpiwniczoną, wzniesioną na planie prostokąta. Posiada czterokondygnacyjną ośmioboczną wieżę w narożniku południowo - zachodnim, z ostrołukowym portykiem w elewacji południowej oraz tarasem ograniczonym od południowego zachodu ceglanym murem oporowym z krenelażem. Elewacja frontowa znajduje się od południa, otwory okienne są ostrołukowe a w narożnikach: północno - wschodnim i północno - zachodnim, odznacza się wielobocznymi wieżyczkami sterczynowymi. Głównym akcentem kompozycji budowli jest jednak wieża zwieńczona pinaklami, pomiędzy którymi znajduje się żeliwna balustrada.

Widok elewacji wschodniej.


Portal wejściowy do Muzeum Romantyzmu.






Poniżej przedstawiam zdjęcia sal muzealnych, mieszczące się w pałacyku, w których znajdują się zbiory z historii rodu Krasińskich oraz zespołu pałacowego.


Na zdjęciach poniżej znajduje się sala, w której mieszczą się dwie biblioteczki z francuskim księgozbiorem, na których ustawione są świeczniki z postaciami amorków oraz  komplet mebli w stylu empire, który wypełnia salonik.




 




Natomiast zdjęcie poniżej przedstawia salonik, który był ulubionym pokojem Zygmunta. Znajduje się w nim jedyny zrekonstruowany na podstawie fragmentów kominek, na którym ustawiona jest rzeźba "Irydion" autorstwa H. Kuny a nad nią zawieszone jest lustro w srebrnej ramie. Również w tym pokoiku, kiedy chorował na oczy, zamurował w nim do połowy okno aby wypełnił go większy mrok. 






Przedstawione poniżej zdjęcie prezentuje pomieszczenie, które w przeszłości pełniło funkcję kaplicy. Na ścianie widzimy duży portret Zygmunta Krasińskiego, na którym poeta okryty jest czarną peleryną i stoi nad brzegiem wzburzonego morza spoglądając na mały statek zmagający się z żywiołem. 





Na tym zdjęciu widzimy salę, w której ekspozycja poświęcona jest najbliższej rodzinie Zygmunta Krasińskiego. W reprezentacyjnym miejscu, miedzy oknami znajduje się obraz przedstawiający jego żonę Elżbietę (Elizę) wraz z dziećmi: Władysławem, Zygmuntem i Marią.





Poniżej znajduje się popiersie z brązu Jana Kochanowskiego z roku 1980, autorstwa Mieczysława Weltera




Równocześnie z pałacykiem powstała parterowa neogotycka oficyna powiększona w roku 1894 i gruntownie przebudowana w 1940 roku, podczas której pozbawiono ją cech stylowych. W roku 1990 zrekonstruowaną oficynę dworską włączono do kompleksu muzealnego, obecnie posiada ona również ekspozycje.


Neogotycka oficyna.


Oprócz neogotyckiego pałacyku i oficyny znajduje się również dwór wzniesiony w latach 2006 - 2008 w oparciu o projekt Józefa Gałęzowskiego sprzed 100 lat. Obiekt zapewne stanął w miejscu, gdzie w średniowieczu stał dwór myśliwski książąt mazowieckich a potem siedziba starostów opinogórskich. Stary drewniany dwór starostów z upływem czasu przestał spełniać wymagania reprezentacyjne oraz będąc w złym stanie technicznym, został rozebrany na początku XX wieku.

Dwór z lat 2006 - 2008.


Pałacyk z upływem czasu awansował do roli głównej budowli rezydencjonalnej w Opinogórze. Pełen wdzięku opinogórski "zameczek" ma również szczególne znaczenie dla dziejów architektury polskiej XIX wieku. Była to całkowicie wzniesiona od podstaw siedziba neogotycka.


Widok ogólny pałacyku przed rokiem 1877 (źródło: tygodnik ilustrowany 1877)






Kompleks pałacowo - parkowy znajduje się na wschód od Ciechanowa, od Płocka oddalony jest o prawie 90 km. i mieści się przy ul: Zygmunta Krasińskiego 9. Wejście do Muzeum Romantyzmu jest płatne, natomiast do dużego krajobrazowego parku wstęp jest wolny.





Bibliografia:
* Pałace i Zamki w Polsce, Dawniej i dziś. Krystyna Stępińska. Krajowa Agencja Wydawnicza  Warszawa 1977.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz