Panorama Wzgórza Tumskiego od strony Wisły, z Zamkiem Książąt Mazowieckich i Katedrą |
Pozostałości Zamku Książęcego z Wieżą Szlachecką i Zegarową wraz z Bazyliką Katedralną tworzą zabytkowy kompleks usytuowany na stromej wiślanej skarpie (ok.50 m.), który stanowi najbardziej charakterystyczny element pejzażu mojego miasta.
Po bezpotomnej śmierci księcia Bolesława III w 1351 roku Płock przeszedł na 20 lat pod władanie króla Kazimierza Wielkiego. W tym czasie miasto zostało otoczone murami obronnymi, a całe wzgórze zamkowe wzmocnione drugim pierścieniem potężnych murów z basztami i wyniosłą wieżą bramną (Wieża Szlachecka). Ostatecznie księstwo zostało włączone do Korony przez Jana Olbrachta w 1495 roku po śmierci Janusza II, ostatniego księcia płockiego. Zamek utracił wiele z dawnego splendoru siedziby książęcej, pozostawał pod zarządem starostów królewskich do czasu rozbiorów. Na jego terenie oprócz reprezentacyjnych budowli znajdowały się liczne drewniane zabudowania gospodarcze oraz niewielkie domy dla urzędników i niższego duchowieństwa katedralnego. Pod koniec XIII wieku gród został przekształcony w zamek, z rezydencją książąt i murami obronnymi wzniesionymi z cegły. Po śmierci Bolesława Krzywoustego do końca XV wieku pozostawał siedzibą książąt mazowieckich. W 1532 roku w wyniku obsunięcia się skarpy wiślanej, zamek uległ częściowemu zniszczeniu, po przebudowie rezydencję władców przeniesiono na południowy skraj założenia, a opuszczoną część w roku 1538 otrzymało opactwo benedyktynów.
Opactwo pobenedyktyńskie. Widok od południa. |
Zamek. Opactwo pobenedyktyńskie. Widoczne wejście do Muzeum Diecezjalnego. |
Opactwo benedyktyńskie powstało w Płocku przed 1172 rokiem. W XVI wieku benedyktyni pobudowali między zamkowymi wieżami gotycki kościół św. Wojciecha oraz klasztor. W 1781 roku zakonników przeniesiono do Pułtuska, a opactwo przebudowano i przeznaczono na seminarium duchowne. W 1866 roku budynki skonfiskowały władze carskie. Następnie obiekt pełnił funkcje szkolne, mieszkalne oraz muzealne.
Reliktami płockiego zamku są wieże - Szlachecka i Zegarowa oraz zachodnia ściana opactwa.
Wieża Zegarowa (XIV w.) to dawna baszta podwyższona i przebudowana około 1492 roku na dzwonnicę katedralną. W końcu XVII wieku została przykryta barokowym hełmem. Widoczne w dolnej partii ścian ciosy kamienne to pozostałości rezydencji książęcej, na których została wzniesiona.

![]() |
Wieża Zegarowa od strony północnego - zachodu. |
Mury zamkowe przy Wieży Zegarowej mają wysokość około 17 m. i są najwyższymi, zachowanymi murami obronnymi w Polsce, co może dawać wyobrażenie o potędze i znaczeniu płockich fortyfikacji.
Wieża Zegarowa. Widok od wschodu. |
Wieża Zegarowa. Widok od strony dziedzińca. |
![]() |
Wieża Szlachecka. |
Wieża Szlachecka. |
Wejście z murów obronnych do Wieży Szlacheckiej. |
Dwa poniższe zdjęcia przedstawiają wnętrze Wieży Szlacheckiej
W 2005 roku muzeum uzyskało nową siedzibę w kamienicy secesyjnej przy ul. Tumskiej 8.
Po kolejnym remoncie w latach 2006 - 2008 nową powierzchnię ekspozycyjną otrzymało Muzeum Diecezjalne.
![]() |
Wieża Szlachecka od strony bulwaru wiślanego |
W budynku dawnego opactwa benedyktyńskiego mieści się obecnie skarbiec diecezjalny, w którym zgromadzono bezcenne zabytki sztuki sakralnej m.in. Hermę św. Zygmunta (dar Kazimierza Wielkiego z 1370 r.) - patrona Płocka, kielich z pateną, ufundowany przez Konrada Mazowieckiego oraz liczne monstrancje. Na uwagę zasługuje również ekspozycja "Chrystus w sztuce" prezentująca imponujące zbiory malarstwa i rzeźby sakralnej, także gotyckiej.
Płock leży ok.110 km. na północny zachód od Warszawy. Zamek znajduje się przy ul: Tumskiej 2. Możliwość oglądania jest jedynie z zewnątrz, natomiast wstęp do Muzeum Diecezjalnego jest płatny.
Witam Panie Tomku. Muszę powiedzieć , że niedawno wstąpiłam do Płocka, a raczej tylko na Wzgórze Tumskie.(dzięki Pana opisowi nie musiałam szukać przewodnika haha) Wieża zegarowa zrobiła na mnie duże wrażenie, wieża szlachecka ciut mniej , ale całość komponuje się bardzo ładnie. Szkoda tylko , że nie można zwiedzać od środka. Pozdrawiam. Giga.
OdpowiedzUsuńCo roku w czerwcu, w Płocku organizowane są Dni Historii Płocka - w tym roku 24 i 25 czerwca. Wtedy można bezpłatnie wejść do Muzeum Diecezjalnego oraz na pozostałości murów zamkowych i na Wieżę Szlachecką. Oprowadzają przewodnicy, wszystko bezpłatnie :-)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
AW