Pałac w Giżycach nazywany jest czasami zameczkiem. Miano takie zawdzięcza charakterystycznej neogotyckiej wieży dostawionej do bocznej elewacji. Baszta ma być nawiązaniem do czasów, gdy wieś była własnością Pawła Giżyckiego.
Do końca XVI wieku w miejscu obecnego pałacu stał obronny dwór postawiony w 1439 roku przez Pawła Giżyckiego.Właściciel owego dworu był synem sędziego sochaczewskiego, Wacława Giżyckiego, herbu Gozdawa. Paweł studiował w Pradze , a w 1439 roku został biskupem płockim. W tym też roku ufundował w Pułtusku kolegiatę i utworzył przy niej archidiekanat. W 1455 roku po śmierci Władysława i Bolesława Warszawskiego, w okresie małoletności książąt, jako biskup rządził Mazowszem, a nawet sprzeciwiał się przyłączeniu go do Korony. Nie zrealizował jednakże swych zamiarów i zmarł 28 listopada 1463 roku. Dwór w dobrach Giżyckich był jeszcze wzmiankowany w 1487 r. jako fortalicja, a następnie spalony w trzeciej dekadzie XVI w. W początkach XVII wieku wzniesiono dla Giżyckich kolejny dwór. Prawdopodobnie z tego okresu pochodzi ocalała wieża gotycka.
W końcu XVIII wieku Giżyce stanowiły własność Antonina Dąbskiego, wojewody mazowieckiego, a od 1819 roku należały do Ludwika Rudzkiego i jego żony Antoniny Matyldy z Koelichenów von Rustern. Dobra Giżyce nabył następnie w roku 1872 Piotr Suski. Trzy lata później przebudował gruntownie dwór, nadając mu neogotyckie formy. Zmieniono również strukturę ogrodu z barokowego na krajobrazowy. Pałac w formie włoskiej willi, z dużymi tarasami ze wszystkich stron i z dwiema równoległymi wieżami , pozostał w rękach rodziny Suskich, aż do roku 1945. Neoklasycystyczny pałac, choć w bryle można się dopatrzyć elementów neorenesansowych, jest regularną, piętrową budowlą z ryzalitami od frontu i od strony ogrodu. Niestety przez lata budowla zatraciła wiele swoich cech stylowych. W czasie Kampanii Wrześniowej w 1939 roku znajdował się w nim szpital. W latach 1945 - 1951 w pałacu mieścił się Uniwersytet Ludowy, a od 1952 roku - Państwowy Dom Dziecka, który jest użytkownikiem do dnia dzisiejszego. W latach osiemdziesiątych pałac przeszedł gruntowny remont, dobudowano brakującą część oraz przebudowano wnętrza na potrzebę domu dziecka.
Pałac znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr. 577, po lewej stronie, jadąc z Gąbina przez Sanniki w stronę Sochaczewa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz