W miejscu dawnego zamku znajduje się obecnie neogotycki pałac. |
Niedużych rozmiarów zamek lub też dwór obronny w Czarnem powstawał w latach 1395-1403. Jego zadaniem było zapewniać bezpieczeństwo na terenach nadgranicznych z Pomorzem Zachodnim. Prawdopodobnie był siedzibą prokuratora, który nadzorował gospodarkę leśną oraz hodowlę trzody chlewnej. Prokurator podlegał bezpośrednio komturowi w Człuchowie.
Warownia posiadała kształt nieregularnego wieloboku otoczonego murem obronnym. Założenie zamkowe posiadało dom zamkowy, bramę wjazdową w kurtynie wschodniej, do której wiódł most zwodzony oraz wieżę obronną w narożniku południowym. Dodatkowo zamek otoczony był nawodnioną fosą. Podczas drugiej wojny ze Szwecją w latach 1655 - 1660 zamek wraz z miastem został zniszczony. W roku 1772 kiedy władze pruskie zaczęły sprawować rządy, obiekt niestety nadal ulegał dewastacji. W pierwszej połowie XIX wieku na polecenie władz pruskich zrujnowana budowla została rozebrana. Około roku 1850, w miejscu zniszczonej warowni został pobudowany neogotycki pałac. Niestety podczas jego budowy zostały zniszczone pozostałości średniowiecznej zabudowy.
W miejscu dawnej siedziby krzyżackiej obecnie znajduje się Dom Pomocy Społecznej oraz Powiatowe Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej. Obiekt jest chroniony i niestety nie ma możliwości wejścia na dawny teren warowni. Do chwili obecnej z zamku przetrwały jedynie z trzech stron fragmenty kamiennych murów obronnych, zarys cokołu wieży południowej i pozostałości fos.
Pozostałości po zamku w Czarnem znajdują się na ulicy Zamkowej 19.
Bibliografia:
* Leksykon Zamków w Polsce. L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm. Wydawnictwo Arkady.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz