środa, 29 marca 2017

ZABYTKI W PŁOCKU - Spichlerze z XVIII/XIX w.



Spichlerze. Widok od południowego wschodu.

Istniejące w Płocku liczne spichlerze, pochodzące jeszcze z XIV/XV wieku, niestety nie dotrwały do naszych czasów z uwagi na pożary, osuwanie się skarpy do rzeki oraz rozbiórki spowodowane utraceniem pierwotnego ich znaczenia. Znajdujące się na krawędzi wzgórza spichlerze, stanowiły również linię obronną od strony Wisły.


Spichlerze. Widok od południa.


Na skraju skarpy, wzdłuż ulicy Piekarskiej oraz na zachód od kościoła farnego św. Bartłomieja do istniejącej wówczas ulicy Żabowskiej znajdowała się ulica Nadwiślańska, której zabudowę w XV stuleciu tworzyły gotyckie spichlerze. Magazynowano w nich zboże, a następnie przy pomocy długich, drewnianych rynien mieszczących się na pochyłości skarpy, ładowano wprost na statki rzeczne zwane berlinkami. Niestety wielki pożar, który miał miejsce w roku 1545 zniszczył zabudowania znajdujące się na ulicach Nadwiślańskiej, Piekarskiej oraz Dobrzyńskiej. Po odbudowie spichlerzy w XVII stuleciu, niestety w roku 1731 nastąpiła erozja skarpy,
przez co spichlerze uległy zniszczeniu osuwając się wraz z ulicą Nadwiślańską.




Do chwili obecnej zachowały się jedynie dwa spichlerze pobudowane na przełomie XVIII i XIX stulecia. Znajdują się również pozostałości przyziemia trzeciego, w którym w kondygnacji piwnicznej mieścił się przez pewien czas bar noszący nazwę "Słoneczko". Niestety ze względu na pogarszający się stan techniczny, spichlerz został jednak rozebrany.



Obecnie w jednym z odrestaurowanych obiektów znajduje się Dział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku, w którym zgromadzone zostały zbiory sztuki ludowej z terenu Mazowsza oraz kolekcje sztuki orientalnej. Możemy również zobaczyć wystawę poświęconą twórczości malarza i rzeźbiarza Bolesława Biegasa. Natomiast w drugim spichlerzu mieści się Archiwum Państwowe.


Spichlerz. Dział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego w Płocku


Spichlerz , obecnie Archiwum Państwowe


Spichlerze. Widok od zachodu.

Spichlerze znajdują się przy ulicy Kazimierza Wielkiego 9b (Archiwum Państwowe) oraz 11b (Muzeum Mazowieckie. Dział Etnograficzny).






Bibliografia:
* Płock i okolice. Michał Jachnis. Wydawnictwo - Sport i Turystyka. Warszawa 1959.
* Płock. Przewodnik po Płocku. Płocki Instytut Wydawniczy. Płock 2011.
* Dziesięć Wieków Płocka. Płockie Towarzystwo Naukowe. Płock 1969.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz