środa, 20 lipca 2016

PAPOWO BISKUPIE - Ruiny Zamku Krzyżackiego Komturskiego z XIII / XIV w. (woj.kuj. - pomorskie, pow.chełmiński)



Widok ruin zamku od północy z widocznym przedbramiem.

Warownia została wzniesiona na przełomie XIII/XIV wieku i stanowiła siedzibę komtura. Obiekt był zamkiem konwentualnym dwuczłonowym, składającym się z zamku głównego oraz przedzamcza.  Umiejscowiony był na niewielkim wzniesieniu, które było otoczone zamkową fosą, której pozostałości możemy zauważyć w postaci jaru po zachodniej oraz południowej stronie warowni. Głównym materiałem, który posłużył do budowy zamku był kamień narzutowy, (co wyróżniało go od większości warowni) granit oraz cegła.



Poniżej zamieszczam rekonstrukcję zamku (źródło: Leksykon Zamków w Polsce)





1. Przedbramie.
2. Most nad fosą.
3. Dziedziniec.
4. Wieżyczki w narożach.
5. Wieża bramna 
     prowadząca na   
     przedzamcze.
6. Baszty.
7. Przedzamcze.



















Zamek zbudowany został na planie kwadratu z podpiwniczonymi skrzydłami. Posiadał mały dziedziniec otoczony drewnianymi krużgankami, a w narożach znajdowały się wystające poza lico murów wieżyczki. Dodam również, iż dzięki najnowszym badaniom przeprowadzonym przez archeologów okazało się, że warownia posiadała drugie przedzamcze od strony południowej.



Zachowany fragment górnej elewacji skrzydła północnego części wschodniej, mieszczący kaplicę.



Poniższe zdjęcia przedstawiają prawdopodobnie wnętrza refektarza znajdującego się w skrzydle północnym w części zachodniej.







W roku 1421, gdy zakon postanowił zlikwidować komturię w Papowie, warownia zaczęła pełnić funkcje siedziby wójta. W 1466 roku, po II pokoju toruńskim zamek został przyłączony do Polski. W roku 1505 król Aleksander I Jagiellończyk podarował zamek biskupom chełmińskim, którzy utracili go dopiero w roku 1772 na mocy decyzji króla pruskiego Fryderyka II Hohenzollerna. Odebrana biskupom warownia niestety popadła w ruinę, co spowodowało stopniowe rozbieranie murów zewnętrznych dla pozyskania materiału budowlanego.

Do chwili obecnej z zamku zachowały się sięgające wysokości piętra mury obwodowe trzech skrzydeł: północnego, zachodniego i wschodniego, przyziemia południowego oraz pozostałości przedbramia.

Widok z dziedzińca. Fragment skrzydła zachodniego oraz ściany działowej.


Dwa poniższe zdjęcia przedstawiają skrzydło wschodnie warowni.







Widok ruin zamku od strony południowej.






Ruiny zamku znajdują się w centrum miejscowości. Jadąc w kierunku gotyckiego kościoła p.w. św. Mikołaja, po przeciwległej stronie drogi w odległości ok. 200 m. ujrzymy na wzniesieniu ruiny warowni. Zamek oddalony jest od Płocka o ok. 130 km.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz