poniedziałek, 4 stycznia 2016

OLSZTYNEK - Zamek Krzyżacki Komorniczy z XIV w. (woj.warmińsko- mazurskie)



Widok od południowego zachodu.

Pierwszą siedzibą Zakonu Krzyżackiego w Olsztynku była drewniana warownia pochodząca z końca XIII wieku, którą w połowie XIV stulecia zastąpiła murowana, której budowę ukończono w 1366 roku. Inicjatorem budowy zamku był komtur ostródzki Gunther von Hohenstein.
Zamek zbudowany został na planie czworoboku otoczonego murem obronnym oraz fosą, składającego się z trzykondygnacyjnego domu mieszkalnego od strony północnej i bramy wjazdowej od południa. Po stronie zachodniej znajdowało się gdanisko, a od południa mury podzamcza. Na zamku urząd pełnił komornik, który podlegał komturowi w Ostródzie.




W roku 1410, dwa dni po grunwaldzkiej bitwie, zamek przejęły bez walki wojska króla Władysława Jagiełły. Warownia przez kilka miesięcy podlegała księciu mazowieckiemu Januszowi I, ale niestety już w 1411 roku po ustaleniach pokojowych wróciła ponownie w ręce Krzyżaków. Po sekularyzacji zakonu w 1525 roku, w zamku mieściła się siedziba książęcego starosty. Pod koniec XVII wieku zostały rozebrane zewnętrzne fortyfikacje, a po pierwszym rozbiorze Polski w zamku urządzono biura pruskiej administracji. W latach 1847 - 1854 warownię przekształcono na styl neogotycki i otwarto w niej szkołę. W latach 1946 -1954 odbudowano ją ze zniszczeń podczas II wojny światowej i ponownie przekazano na cele oświatowe.


Widok od wschodu.

Do chwili obecnej zachowały się przebudowane w stylu neogotyckim skrzydła z ozdobnymi szczytami, przetrwały fragmenty portali i okien gotyckich, a w skrzydle północnym, w dobrym stanie zachowały się piwnice o sklepieniu krzyżowo - żebrowym.
Zamek znajduje się w centrum miasta przy ulicy Zamkowej 6.
Zwiedzanie dawnej warowni możliwe jest jedynie z zewnątrz, gdyż  mieści się w niej obecnie Zespół Szkół. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz