sobota, 29 sierpnia 2015

RACIĄŻEK - Ruiny zamku biskupiego z XIV w.(woj.kuj. - pomorskie, pow.aleksandrowski)


Ruiny porą zimową.


Od roku 1317 Raciążek należał do biskupów włocławskich, z których to inicjatywy wzniesiono gród obronny. Niestety został zniszczony przez Krzyżaków w trzeciej dekadzie XIV stulecia, ale wkrótce po tym zdarzeniu, na zgliszczach rozpoczęto wznoszenie już murowanego zamku. Fundatorem był biskup Maciej z Gołańczy. Początkowe założenie rozbudowano w roku 1383 z inicjatywy biskupa Zbyluta z Wąsocza.


Widok ruin Domu Głównego od wschodu.






Poniżej zamieszczam rekonstrukcję zamku w XVI w.(wg. L.  Kajzera i J. Salma. Źródło: Leksykon Zamków w Polsce)




1. Główny dom                       zamkowy.
2. Dziedziniec.
3. Wieża narożna.
4. Przedzamcze.
5. Wieża bramna,                 główny wjazd.













Widok od zachodu.





W latach 1582 - 1600 biskup Hieronim Rozdrażewski po raz kolejny przebudował zamek, nadając wnętrzom styl późnorenesansowy. W drugiej połowie XVII wieku nieremontowana biskupia warownia zaczęła popadać w ruinę. W latach 20. kolejnego stulecia biskup Krzysztof Antoni Szembek rozpoczął przekształcanie jej w barokową rezydencję. Budowla była wykorzystywana jeszcze do końca wieku, po czym została opuszczona i prawie całkowicie rozebrana, do czego przyczyniły się władze pruskie, które przeznaczyły zamek do rozbiórki. 



Widok na mur obwodowy oraz pozostałości wieży, wzdłuż południowej krawędzi zbocza.

Po przeprowadzonych tu badaniach archeologicznych, pozostałości zabezpieczono jako trwałą ruinę w roku 1985. Zaznaczono wtedy podziały głównego domu zamkowego, przebieg murów obwodowych i nadmurowano znajdującą się w południowej partii założenia wieżę, zbudowaną przez biskupa Jana Karnkowskiego.

                                                                                                                                              
Widok od południa.


Widok od zachodu.
                                                     



Raciążek leży 32 km na północny zachód od Włocławka. Ruiny zamku znajdują się na skraju miejscowości, przy ul. Zamkowej. Aby trafić, należy kierować się według wskazań tablic informacyjnych.  Teren ruin jest ogólnodostępny. Z pozostałości zamkowych mieszczących się na wysokiej skarpie, możemy również podziwiać panoramę Ciechocinka, oddalonego o jedyne 2 km.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz