Ruiny murowanego dworu pochodzą z 1825 roku, który zbudowany został w stylu klasycystycznym dla rodziny Dembowskich. W okresie międzywojennym natomiast należał do rodziny Niewiarowskich. Po wojnie był użytkowany przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną imienia Przyjaźni Polsko – Koreańskiej, którą odwiedził sam przywódca Korei Północnej Kim Ir Sen.
Od strony ogrodu dwór posiadał ganek z ozdobną balustradą a cały obiekt otoczony był niewielkim parkiem pochodzącym z I połowy XIX wieku. Po roku 1989, po przemianach politycznych spółdzielnia została zlikwidowana.
Widok od frontu ruin dworu. |
Poniżej zamieszczam zdjęcie dworu w czasach jego świetności, kiedy jego właścicielem była Rolnicza Spółdzielnia Rolnicza (źródło -Zabytki Budownictwa Na Mazowszu Płockim)
Na elewacji frontowej widzimy centralnie umieszczony portyk, złożony z czterech kolumn toskańskich zwieńczonych trójkątnym szczytem.
Pozostałości fasady frontowej. |
Fragment elewacji od strony ogrodu. |
Wewnętrzne ścianki działowe.
|
Pod całym budynkiem dworu znajduje się obszerna piwnica z wieloma pomieszczeniami. Jak widać na zdjęciu służy ona obecnie jako składowisko śmieci ... niestety.
Od czasu pożaru, który wybuchł w roku 1999, dwór pozostawał w stanie ruiny.
Niestety do chwili obecnej, pozostały jedynie niewielkie pozostałości dworu, kilku zabudowań gospodarczo - przemysłowych oraz fragment zniszczonego parku dworskiego. Obecnie ruiny oraz tereny dworskie należą do osoby prywatnej, z którą miałem okazję rozmawiać.
Pozostałości po założeniu dworskim znajdują się przy drodze wojewódzkiej nr. 583 między miejscowościami Pacyna i Skrzeszewy.
A kiedyś w tym pałacyku , kwitło życie , miałam w nim wesele i w nim się urodziłam.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
To był piękny pałac z wieloma pokojami oraz ogromna salą konferencyjną,jako dziecko chodziłem do przedszkola które znajdowało się w tym pałacu, szkoda że tylko tyle zostało...
OdpowiedzUsuń